ENERGIA: Budovy budú musieť byť aj v SR energeticky efektívne

676

Na túto skutočnosť reaguje aj únia, ktorá minulý mesiac prijala revíziu smernice o energetickej náročnosti budov. Podľa nej v roku 2021 budú musieť byť všetky nové budovy s nulovou spotrebou energie. Verejné budovy čaká táto povinnosť už od roku 2019.
Podľa Miroslava Zliechovca zo spoločnosti Knauf Insulation povinnosti v oblasti úspory energií ukladá slovenská legislatíva už aj v súčasnosti. Každá novostavba pri kolaudácii, ako aj staršia budova po výraznej rekonštrukcii určená na predaj alebo prenájom, by mala mať vystavený energetický certifikát, aby si spotrebiteľ vedel vyhodnotiť energetickú náročnosť nehnuteľnosti. Hoci táto povinnosť platí už dva roky, v slovenskej praxi nie je až také bežné stretnúť sa s certifikátom nehnuteľnosti. V budúcnosti sa pritom dá očakávať ďalší legislatívny tlak na znižovanie spotreby energií.
V rámci Klimaticko-energetického balíčka Európskej komisie sa predpokladá zníženie spotreby energií v EÚ do roku 2020 o približne 20 %. K tomuto cieľu bude musieť prispieť i Slovensko, a teda aj domácnosti. Vlády okolitých krajín už teraz motivujú občanov rôznymi podpornými programami, napr. v Čechách program Zelená úsporám počíta s dotáciou pre štvrť milióna žiadateľov v sume dotácií približne 19 miliárd CZK (739 miliónov eur). V rámci programu sa vytvorí 30.000 pracovných miest. Program zatepľovania budov sa postupne, aj keď nie žiaducim tempom, realizuje aj na Slovensku.
Práve zateplenie budov, podľa Zliechovca, je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako usporiť energie. Podľa zistení na celkovej spotrebe energie v Európe sa budovy podieľajú 40 %, priemysel 28 % a doprava 32 %.