Vlnu kontroverzie a kritiky zo strany Veľkej Británie vyvolal rebríček firmy Euro Informationen. Tá zoradila krajiny podľa ich úspechov na olympijských hrách v Riu. 28 krajín Európskej únie tu ale zlúčila do jedinej, čím sa EÚ stala najúspešnejším „národom“ celej olympiády. Niektorí Briti sa domnievajú, že ide o spôsob, ako krajine uprieť pozoruhodný zápis minimálne 27 zlatých medailí.
27 zlatých, 22 strieborných a 17 bronzových. So ziskom 66 medailí sa Veľká Británia radila posledný deň olympiády v Riu v rebríčku úspešnosti jednotlivých národov na druhé miesto, hneď za Spojené štáty a pred Čínu.
Nemci voda 2
Nemecká C2
Briti sa teraz rozhorčujú, že nemecká firma Euro Informationen, ktorá vydala vlastné poradie, ich chce o slávu pripraviť. Individuálne výsledky jednotlivých štátov európskej dvadsaťosmičky totiž zlúčila do jediného, ktorý pripisuje Európskej únii. A tá razom s veľkým náskokom celému rebríčku kraľuje.

„Kde bola EÚ, keď britskí športovci trénovali?“

Podľa tejto štatistiky krajiny Európskej únie získali deň pred skončením olympiády 96 zlatých, 96 strieborných a 99 bronzových medailí. S celkovým ziskom 291 medailí tak takmer trojnásobne prevyšujú Spojené štáty, ktoré sa môžu doteraz pochváliť „iba“ 116 medailami.
Len pre porovnanie – členské štáty Európskej únie majú spolu približne 740 miliónov obyvateľov, Spojené štáty, ktoré sa umiestnili na druhom mieste, majú 324 miliónov obyvateľov, tretia Čína 1,355 miliardy a v rebríčku štvrtej Rusko 143 miliónov obyvateľov.
tabulka extra
Kolektívne duch rebríčku ale vadí britskej europoslankyne za UKIP Jane Collinsovej. „Kde bola EÚ v skorých ranných hodinách, keď naši športovci trénovali?“ Rozhorčila sa podľa serveru The Telegraph.
„Boli to peniaze UK National Lottery (lotériová spoločnosť pôsobiaca v Spojenom kráľovstve pozn. Red.), Ktoré im pomohli sa dostať do svetovej triedy športovcov a ktoré urobili našu krajinu pyšnou,“ dodala Collinsová. Strana UKIP je však známa svojím kritickým a vyhraneným postojom voči Európskej únii. Práve táto strana najviac propagovala myšlienku brexitu.

Fiktívny tím EÚ

Je to ale aj samotná firma Euro Informationen, ktorá priznáva, že výsledky nie sú úplne vypovedajúce a férové. Dôvodom je vyšší počet štartových pozícií pre EÚ, ako majú jednotlivé štáty a tým teda aj vyššie šance na získanie medailí.
Individuálne výsledky tak prináša trochu odlišný obraz medailového súboja. Slovenská republika je v tomto poradí so ziskom dvoch zlatých a dvoch strieborných medailí na 37. pozícii. Česká republika je v tomto poradí so ziskom jednej zlatej, dvoma striebornými a siedmimi bronzovými medailami na 45. pozícii.
Ak by sme hrali neférovú, ale lákavú hru na sčítanie ďalej, potom by Československo s počtom 3 zlatých, 4 strieborných a 7 bronzových medailí bolo na 23. priečke za Kanadou a pred Argentínou, Gréckom, Švajčiarskom alebo Ukrajinou. A krajiny bývalej Juhoslávie by hlavne vďaka Chorvátsku a Srbsku prenikli do prvej desiatky, na 8. priečke (9 – 8 – 4) by boli hneď za Francúzskom.