Fenomenálne rýchlostné rekordy

1161

Rýchlosť fascinuje človeka oddávna a moderná doba so sebou nesie aj možnosť zaznamenávať najrôznejšie rekordy. Tie nasledujúce dokladajú, že má zdanlivo úzko vymedzená kategória mnoho rovín

 Šprintéri medzi  zvieratami 

Veľavravné čísla: gepard váži asi 50 kg a polovicu z toho tvorí svalstvo
Živé tretry: laby bez príponkových pazúrov slúžia k lepšiemu odrazu a bránia pošmyknutiu

Geparda nemôžeme vo výpočte majstrov rýchlosti pominúť. Behom chvíľky dokáže ladná mačkovitá šelma zrýchliť na 95 km/h a pri rekordnom zdokumentovanom behu sa pohybovala rýchlosťou 98 km/h, aj keď bežne sa uvádzajú oveľa vyššie hodnoty. Gepard tak predbehne druhého najrýchlejšieho pozemského tvora, vidloroha amerického, neudrží však dych viac ako niekoľko stoviek metrov. Vidloroh oproti tomu zvládne rýchlosť 88 km/h aj niekoľko kilometrov. Možno dosť prekvapivo by gepard svojimi schopnosťami neoslnil vo vodnej ríši: plachetník atlantský sa totiž v mori pohybuje rýchlosťou až 110 km/h. Medzi operencami potom predstavuje doslova strelu sokol sťahovavý, ktorý pri lete strmhlav prekonáva hranicu 300 km/h.

 Blesk na  ovále 

Veľavravná čísla: podľa meraní má Bolt vysoký podiel rýchlych svalových vlákien potrebných ku šprinte
Šťastná povaha: Bolt netrpia trémou, pokojne behá v rozviazaných tretrách a konzumuje hamburgery.

V roku 2009 posunul Usain Bolt hranicu nemožného, ​​keď zvládol 100m trať za púhych 9,58 s. Maximálna rýchlosť, akú kedy dokázal človek vlastnými silami vyvinúť, tak teraz činí 44 km/h. Podľa amerického biomechanika Matthewa Bundleho sa však ľudské telo dokáže krátkodobo pohybovať rýchlosťou 56-64 km/h. Bundlove výpočty vychádzajú z maximálnej možnej rýchlosti kontrakcie svalov. Atlét, ktorý by vedel túto schopnosť muskulatúry využiť na 100%, by stovku“ zabehol za 6,67 s. Bundle však rozhodne netvrdí, že k tomu niekedy skutočne dôjde. Zatiaľ teda rekordmanom zostáva Usain Bolt, osemnásobný majster sveta a držiteľ troch svetových rekordov a šiestich olympijských medailí, ktorý predstavuje najrýchlejšieho šprintéra všetkých čias.