Fernando Alonso by pred 20 rokmi zahynul

965

Dvojnásobný majster sveta v snahe o predbehnutie Estebana Gutierreza vyletel do bariéry a jeho McLaren napokon skončil tridsať metrov od trate. Alonso rýchlo vystúpil a zdvihol palec na znak, že je v poriadku. Z monopostu však zostal len vrak, pri pohľade naň sa človek pýtal, ako to mohol ten chlap prežiť bez zranenia.
Španiel si to všetko uvedomoval a po pretekoch priznal, že pritom myslel na svoju mamu: „Keď sa to skončilo, chcel som rýchlo vystúpiť, lebo som vedel, že to v televízii pozerá aj moja mama. Som skutočne vďačný za to, aké bezpečné sú teraz monoposty. Som živý vďaka progresu, ktorý sa za uplynulých 10-15 rokov v F1 urobil.“

S odstupom niekoľkých dní, keď si Alonso trochu oddýchol a dal sa do poriadku, poskytol rozhovor pre španielske rádio Cadena Cope, v ktorom prezradil, že odteraz bude preňho všetko iné.

Alonso hovoril o menších bolestiach, ktoré stále pociťuje, ale nie je to nič zásadné. „Trochu ma bolí celé telo, je to ako keby som bol v obrovskej práčke, nemám však žiadne jazvy ani odreniny. Dávam sa do poriadku a som si istý, že už o pár dní budem sedieť na svojom bicykli,“ uviedol dvojnásobný majster sveta z rokov 2005 a 2006.

Video z ťažkej nehody

Tridsaťštyriročný rodák z Ovieda prezradil aj to, čo mu preblesklo hlavou v momente, keď stratil kontrolu nad monopostom: „Vnímal som všetko, čo sa dialo. Videl som v akej rýchlosti sa rútim na tú stenu predo mnou a pomyslel som si, že to bude teda poriadny náraz. Iba som dúfal, že sa mi nič nestane. Potom, keď sa auto po všetkých kotrmelcoch zastavilo, nemal som celkom prehľad, kde sa nachádzam. Bol som hore nohami, videl som však priestor, ktorým sa môžem dostať vonku, a tak som neváhal.“

Keď jeho monopostom v 300-kilometrovej rýchlosti metalo ako špinavým prádlom, mal strach o život: „Hovoril som si iba: Už dosť, už nech to skončí! Bál som sa, že ma niečo trafí do hlavy, tak som sa prikrčil ako to len šlo a snažil sa to prečkať.“

Tak, ako každý človek, po tak vážne nehode a najmä po tom, čo sa stalo Julesovi Bianchimu minulý rok, si bude Alonso odteraz sadať do svojho McLarenu s rešpektom. Už totiž vie, že stať sa môže čokoľvek. Strach však vylúčil.

„Keď do toho idete, nepremýšľate nad tým. Keď príde nejaká vážna nehoda, vyrovnáte so situáciou alebo až potom máte vážny strach a občas si poviete, že to teraz už nedopadne dobre. Pretekár však v monoposte nikdy dopredu nemyslí na to, že sa mu môže stať niečo vážne. Keď však zažijete niečo také, zmení to váš postoj k tomuto športu. Keď si potom znova sadnete do svojho kokpitu, budete si to užívať ešte viac, budete si užívať jazdu a cítiť sa viac živý ako predtým. Je to taký zvláštny pocit,“ citoval slová Fernanda Alonso denník Marca s odvolaním sa na spomínané rádio Capena Cope.