FINANCIE: Krízovú daň chcú v Maďarsku ponechať až štyri roky

520

Uviedol to dnes v rannej relácii maďarskej verejnoprávnej televízie Magyar Televízió predseda Rady pre rozpočet György Kopits.
V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2011 podľa Kopitsa je v prílohe drobnými písmenami napísané, že mimoriadnu „krízovú daň“ chce vláda ponechať aj v roku 2014. A to aj napriek tomu, že vláda deklarovala, že tento druh dane chce ponechať v daňovom systéme iba dva – tri roky.
Podľa jeho slov zachovanie 3-% deficitu štátneho rozpočtu bude možné dodržať na budúci rok preskupením platieb zo súkromných dôchodkových fondov. Návrh rozpočtu ráta s tým, že do roku 2014 bude v každom roku preskupených 530 miliárd forintov (1,93 miliardy eur) zo súkromných dôchodkových fondov. Kopits poznamenal, že tieto financie vláda minie alebo ich použije na splatenie štátneho dlhu, oboje však urobiť nemôže.
V reakcii na konštatovanie moderátora televízie, že vláda používa v návrhu rozpočtu a dlhodobejších plánoch čísla, ktoré sú nereálne, Kopits odpovedal: „Vy ste to povedali a ja súhlasím.“ Ako príklad predseda uviedol očakávanie 5-% rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v budúcom roku.
Rozpočtová rada predpokladá, že v priebehu štyroch rokov sa vytvorí 120.000 nových pracovných miest, a nie vládou avizovaných 400.000. Predseda rady zdôraznil, že by bolo dobré, keby daňoví poplatníci poznali pripravované podmienky v hospodárstve aj v dlhodobejšom horizonte, pretože bez toho budú zadržiavať investície.
V zmysle zákona, ktorý parlament prijal 18. októbra, sektor telekomunikácií ročne v rámci dočasnej krízovej dane zaplatí 61 miliárd forintov, energetický sektor 70 miliárd forintov a obchodné reťazce 30 miliárd forintov.