Galvarino, bojovník, ktorý mal namiesto rúk nože

2386

Pre ľud Mapuche, ktorý žil na území dnešného Čile, bol príchod španielskych conquistadorov úplnou pohromou, rovnako ako pre susedných Inkov, ktorých v krvavej vojne úplne vyhladili. Aj Mapuchovia sa rozhodli s Európanmi bojovať.

Príbeh o Galvarinovi začína v 8. novembra roku 1557. V ten deň došlo k bitke pri Lagunillas. Aj keď slovo bitka je možno príliš nadnesené. Mapuchovia nemali proti obrneným a mušketami a delami vyzbrojeným Španielom sebemenšiu šancu. Boli na hlavu porazení a 150 bojovníkov bolo zajatých. Španielsky veliteľ Garcia Hurtado de Mendoza nariadil všetkým odseknúť ruku a nos. Velitelia potom mali prísť o obe ruky. Medzi nimi bol aj Galvarino. Podľa legiend sám ponúkol aj druhú ruku k useknutiu a stoicky sledoval, ako na ňu dopadá sekera. Mendoza potom zástup zmrzačených a bezrukých bojovníkov poslal k hlavnému veliteľovi Mapuche Caupolicanovi. Odkaz bol jasný – vzdajte sa, alebo vás zničíme.

Lenže Galvarino namiesto toho radil Caupolicanovi, aby ďalej pokračoval v boji. Nie kvôli víťazstvu, ale pretože život pod španielskou nadvládou nemal pre jeho ľud žiadny zmysel. Sám si vyžiadal velenie jednej bojovej skupiny. A do pahýľov po skrátených rúk si nechal zaraziť dva dlhé nože. S tými sa hodlal vypraviť do nadchádzajúcej bitky.

Tá prišla onedlho. 3000 Mapuchov napadlo 1500 Španielov v ich tábore v bitke pri Millarapue. Lenže boj sa vôbec nevyvíjal dobre a celý plán útoku sa zrútil skôr, než poriadne začal. Mapuchovia totiž zaútočili príliš skoro, nepodarilo sa im Španielov prekvapiť a tí dokonca stihli pritiahnuť delá. Doslova Mapuchov rozstrieľali. O priebehu boja svedčí aj fakt, že Španieli nemali okrem niekoľkých koní žiadne mŕtve, Mapuchovia padli takmer všetci do jedného.

Tých pár zajatcov rozhodol Mendoza hodiť psom. Bol medzi nimi aj Galvarino. Podľa inej povesti sa pred Mendozom sám prebodol. Za jeho život údajne prosil istý Alonso de Ercilla, ktorý sa ho snažil zachrániť tým, že by sa Galvarino pridal ku Španielom. Ten mu ale údajne na jeho ponuku odpovedal. „Radšej zomriem, než aby som žil ako vy. Jediné, čo ma mrzí, že mi smrť zabráni vás roztrhať svojimi zubami na kusy.“

OBRAZOM: Butch Cassidy a Sundance Kid. Ktoré gangy desili Divoký západ?

Mapuchovia bojovali proti Španielom ďalších 150 rokov. Nikdy sa jej dobyvateľom nepodarilo úplne poraziť a Mapuchovia tak majú dodnes svoje zvyky a kultúru. Galvarino patrí medzi ich najospevovanejších historických hrdinov.

Indiáni v Peru zlynčovali Kanaďana ako pomsta za vraždu šamanky