Najrýchlejším mačkovitým šelmám na svete hrozí podľa novej štúdie vyhynutie. Gepardov, ktorí sa vyskytujú takmer výlučne v Afrike, zostáva približne 7100 jedincov a ich počet rýchlo klesá.
gepard-sex-afrika-gangbang-wild
Príčinou je najmä častý kontakt s ľuďmi a fakt, že gepardia kožušina je veľmi draho plateným módnym artiklom, po ktorom je veľký dopyt.

Gepardy boli až doteraz považovaní za zvieratá, ktorých populácia je viac menej stabilná. „Vzhľadom k veľmi plachéj povahe týchto nepolapiteľných mačiek bolo zložité nazbierať nejaká tvrdé dáta, kvôli čomu bola táto hroziaca situácia podceňovaná,“ citovala stanica BBC vedúcu autorku štúdie Sarah Durant z londýnskej zoologickej spoločnosti.

Aktuálny odhad dospel k uvedenému počtu, z ktorého viac ako polovica šeliem žije v jedinom spoločenstve pohybujúcim sa na území šiestich juhoafrických štátov. Mimo Afriky prežíva iba menej ako 50 gepardov v Iráne.

Podľa vedcov majú gepardí jedinci veľmi široké teritória svojho pohybu, ktorá väčšinou prekračujú chránené územia a kvôli tomu pomerne často prichádzajú do kontaktu s ľuďmi.

Bývajú ilegálne lovené, pretože jej kožušiny sú veľmi žiadané obzvlášť medzi boháčmi z krajín Arabského polostrova a Perzského zálivu. Na čiernom trhu sa obchoduje aj s ich mláďatami, ktoré bývajú ponúkaná až za 10 000 dolárov