Súdne konanie v pakistanskom Láhaure speje do finále a dvadsaťdvaročná Tereza sa usmieva. Stalo sa snáď niečo, čo jej robí radosť? Žalobca sa jej usilovne snaží hádzať polená pod nohy. Potom, čo sudca odmietol jeho žiadosť o novú obžalobu, odvolal sa k vyššej inštancii. Na Terezu však v pondelok čakalo ešte jedno nepríjemné prekvapenie.

Nečakane chladné počasie uvítalo mladú Češku na ceste k súdu aj od neho. Kým ju jej strážcovia sprevádzali na rokovania, zimomravo sa chúlila do svojho odevu. K súdu išla s úsmevom, tentoraz mal ale pre ňu muž v talári pripravenú ďalšiu studenú sprchu.

Sudca sa rozhodol vyhovieť obžalobe a vyčkať na rozhodnutie nadriadenej odvolacej inštancie. K tej totiž medzitým doputovala nová žaloba zostavená po debakli, ktorý prokurátor utrpel počas posledných výsluchov svedkov.

Ani to však neodstránilo Tereze úsmev z tváre a ďalšie odročenie zniesla sa stoickým pokojom. Zato pred budovou súdu na ňu čakalo nepríjemné prekvapenie. Právnik Shoiab Naza je Terezou chorobne posadnutý a dal zreteľne najavo, že sa od cieľa svojho zbožňovania nenechá len tak oddeliť. Súd mu síce zakázal sprevádzať ju do súdnej siene a zúčastniť sa jej rokovania, ale zamilovaný právnik tento zákaz ľahko obišiel. Počkal si na Češku cestou od súdu.

Tereza nepašovala sama. V Pakistane preverujú ďalšie české „modelky“

Na rozhodnutie súdu, ktorý Nazaiovi zakázal sa k Tereze približovať, ani prítomnosť policajtov advokát nebral ohľad. V nestráženej chvíli dokonca svoj idol znova požiadal o ruku. Muži zákona s ním nemali valnú trpezlivosť a jednoducho ho vyviedli. Až potom mohla eskorta obžalovanú ženu odviesť.

Terezu zadržali pakistanskí colníci na letisku v Láhaure 10. januára. Pri tretej kontrole u nej totiž objavili takmer deväť kilogramov heroínu. Mladá Češka tvrdí, že o drogách nevedela. Už takmer rok teraz Tereza navštevuje láhaurský súd a čaká na rozsudok.

Tereza odkrýva drogový kartel, odštartovala zatýkanie. Polícia ide po šéfovi Khalidovi

Vzhľadom k tomu, že ide o cudzinku a viezla menej ako 10 kíl drog, nehrozí jej trest smrti a zrejme ani doživotie. Aj tak čelí desiatim rokom v miestnom väzení. Česko totiž nemá s Pakistanom dohodu o vydávaní zločincov.