Organizátori vystúpenie tibetského duchovného vodcu dalajlámu sa museli vysporiadať s problémom okolo miesta konania akcie. Správa Pražského hradu totiž zamietla stavbu pódia na Hradčanskom námestí v blízkosti sochy Tomáša Garriguea Masaryka.
Informáciu priniesol server hlidacipes.org. „Malo ísť o naozaj len malé pódium, kúsok od Masarykova pomníka,“ povedal riaditeľ organizácie Post Bellum Mikuláš Kroupa, ktorá sa na akcii podieľa.
Akcia na Hradčanskom námestí musí, okrem mestskej časti Prahy 1, schváliť Arcibiskupstvo pražské, Technická správa komunikácií a Správa Pražského hradu. Kým prvé dva dotknuté subjekty vydali kladné stanovisko, Správa Pražského hradu zaberanie časti námestia za účelom stavby pódia zamietla. Dôvod neuviedla, prezident Miloš Zeman ale udržuje veľmi priateľské vzťahy s vládnucimi čínskymi komunistami, ktorí dalajlámu označujú za vodcu separatistického hnutia.
„O veci nemám žiadne informácie. Dôvod je jednoduchý. Stretnutie s dalajlámom pán prezident neplánuje a ani o neho neusiloval. Teda sa spomínané akciu naskrz nevenujem, „uviedol hovorca prezidenta Jiří Ovčáček. Český prezident tak nenapodobí slovenského prezidenta Andreja Kiska, ktorý sa s dalajlámom stretol.

Tisícka ľudí

Podľa organizátorov akcie sa ale jednalo len o malý zádrhel, pretože akciu presunuli o pár metrov ďalej do priestorov Národnej galérie, kde vzniklo pódium na nádvorí pri bráne.
Dalajlámu uvítala na Hradčanskom námestí zhruba tisícka ľudí, ktorí priniesli tibetskej vlajky aj nápisy „Free Tibet“ (Slobodný Tibet). Dalajláma pricestoval do Prahy na dvadsiaty ročník konferencie Forum 2000, ktorú založil bývalý prezident Václav Havel, s ktorým dalajlámu spájalo osobné priateľstvo.
Dalajlámov príchod na pódium v bráne Schwarzenberského paláca privítal dlhý potlesk. Ten zaznel znovu v okamihu, keď tibetský duchovný vodca zavesil šerpu na plagát, na ktorom bol vyobrazený spoločne s Havlom.

Prídu aj Česi o ľudské práva

Dalajlámu uviedla herečka Barbora Hrzánová, ktorá pripomenula aj prvú návštevu tibetského duchovného vodcu v Prahe, keď prišiel na pozvanie Havla. „Vtedy dalajláma vystúpil na balkóne Arcibiskupského paláca a po jeho boku stál kardinál (František) Tomášek. Teraz tu stojí medzi nami a bez kardinála, „povedala.
Riaditeľ organizácie Post Bellum Mikuláš Kroupa, ktorého organizácia sa podieľala na organizovanie privítanie dalajlámu, pri ceremoniáli kritizoval prezidenta Miloša Zemana. Podľa neho uprednostňovanie ekonomických tém pred ľudskými právami povedie k tomu, že aj Česi o ľudské práva prídu.