Než sa stal irackým prezidentom, mal za sebou pestrú minulosť, v ktorej mu hrozila aj poprava za pokus o atentát na premiéra. Ako hlava štátu viedol početné ozbrojené konflikty, mal na svedomí smrť státisícov ľudí vrátane svojich dvoch zaťov. Hoci ho údajne volilo prezidentom 100% obyvateľov krajiny, bol zrejme najnenávidenejším vodcom svojej doby. Nakoniec Saddáma Husajna vytiahli ako krysu z diery a postavili pred súd, na ktorého konci bol len jeden jediný možný rozsudok.

Husajn spôsobom, akým od začiatku viedol svoju zem, rozzúril celý rad ľudí a postavil sa do cesty aj niekoľkým národom. Najhoršie to, ako ostatne vždy, niesli Spojené štáty americké. Zbrane hromadného ničenia, ktorými Irak disponoval, a nevypočítateľnosť jeho diktátorského vodcu, boli dosť veľkou hrozbou, aby dlhé roky vyhrážali tvrdým úderom.

Objavili sa aj zábery z mobilných telefónov, na ktorých je popravisko obklopené Iračanmi, ktorí skandujú a radujú sa z Husajnovej smrti.

Ten prišiel v roku 2003 v podobe invázie a následnej okupácie Iraku a zosadenie Saddáma Husajna z jeho pomyselného trónu. Bývalý prezident utiekol z hlavného mesta skôr, ako ho obsadili americké jednotky. Trvalo tri štvrte roka, než sa ho podarilo nájsť. Ukrýval sa doslova v diere v krajine v blízkosti farmy pri Tikrítu.

Prvá žena Saddáma Husajna záhadne zmizla, jej osud je dodnes neznámy

Súd začal v júni 2004 a trval dva roky. Husajn bol obžalovaný z celej rady zločinov proti ľudskosti vrátane povraždení 149 ľudí ako odplaty za pokus o atentát na jeho osobu, mučenie žien i detí a nelegálne zatknutie 400 ľudí. Bol odsúdený ku kapitálnemu trestu. Krátko nato Husajn požiadal o smrť zastrelením, čo sa považuje za cnostnú vojenskú popravu. Toto želanie nebolo vypočuté.

Svojich zločinov neľutoval, hovorí lekár, ktorý viedol Husajna na šibenicu

Husajn dostal pred smrťou ako posledné jedlo kura s ryžou a horúcu vodu s medom. Za svitania 30. decembra 2006 bol popravený obesením. Bol zrovna prvý deň sviatku obetí Eid. Američania dokonca vykonanie trestu natočili a video – ktoré však končilo uviazaním povrazu okolo diktátorova krku – zverejnili. Objavili sa ale aj zábery z mobilných telefónov, na ktorých je popravisko obklopené Iračanmi, ktorí skandujú a radujú sa z Husajnovej smrti.