Irán popravuje najviac ľudí na svete. Ide hlavne o dílerov drog, bráni sa

894

 Islamská republika nárast popráv ospravedlňuje bojom proti obchodu s drogami.

    Teherán v tomto roku popravil už 694 ľudí, čo je doteraz najvyšší počet popráv za posledných 25 rokov, oznámila v utorok vo svojej správe OSN.

    Nárast popráv údajne spôsobil rastúci objem obchodu s drogami. Za prečiny súvisiace práve s obchodom s nedovolenými látkami bolo v prvej polovici roka 2015 v Iráne popravených 69 percent všetkých odsúdených.

    Tieto čísla príliš nezlepšujú medzinárodnú prestíž krajiny, ktorej prezident Hasan Rúhání postupne zmierňuje tvrdú politiku islamskej republiky.

    Od podpísania dohody o nukleárnych zbraniach so Spojenými štátmi a ďalšími mocnosťami v júli, hostil Teherán mnoho západných politikov a podnikateľov s vidinou zlepšenia obchodných vzťahov, ktoré boli narušené ekonomickými sankciami.

    Aj keď sa krajina od Ruháního nástupu k moci v roku 2013 otvorila pre cudzích diplomatov, nezdá sa, že to viedlo k zlepšeniu v citlivých oblastiach iránskej politiky. „V kontexte ľudských práv sme v krajine nezaznamenali žiadne zlepšenie,“ uviedol pozorovateľ OSN v Iráne Ahmed Sahid.

    Ešte v roku 2005 Irán vykonal „iba“ 91 popráv. Ale už nasledujúci rok sa s nástupom prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda počet popráv takmer zdvojnásobil. Postupne sa zastavil na čísle 753 v roku 2014. „Čísla za prvých sedem mesiacov tohto roka ale opäť rastú,“ varoval Sahid.

    Irán už skôr uviedol, že počet popráv je výrazne nižší, než uvádza OSN. V roku 2014 tak malo byť podľa Iránu popravených „len“ 268 ľudí.