IT: Geostacionárne satelity budú na obežnej dráhe dlhšie funkčné

595

Vďaka vynálezu kanadskej firmy MDA (McDonald, Dettwiler and Associates) sa stovky satelitov za viac miliárd eur, vzdialené 36.000 km od zemského povrchu, budú dotankovávať. O výdavkoch na satelity Dan Friedmann, prezident MDA, povedal, že sú to najväčšie investície v dejinách ľudstva. Manažér si pred časom vytýčil cieľ vybudovať tankovací servis pre umelé obežnice našej planéty.
Prvú objednávku dostala firma DMA od amerického prevádzkovateľa geostacionárnych satelitov Intelsatu. Spravuje ich vyše 50. Prvé z nich navštívi dotankovacie zariadenie v roku 2015. Intelsat si objednal dodávku paliva za 280 miliónov USD (198,16 milióna eur). Objednávka „pre nás predstavuje prelom“, uviedol Friedmann a dodal, že objednávka môže zmeniť celé odvetvie satelitných služieb.
Geostacionárne satelity využívajú televízne a rozhlasové spoločnosti, firmy, štátne orgány a v prípade Američanov aj armáda. Obežnice doteraz strácali funkčnosť najčastejšie po 10 rokoch činnosti v dôsledku spotrebovania paliva. Každý satelit sa totiž musí voči povrchu Zeme udržovať v presnej polohe. To sa dosahuje krátkym zapínaním malých dýz. Ak sa však palivová rezerva vyčerpá, satelity sa stanú neovládateľnými a predstavujú riziko pre ostatné objekty na obežnej dráhe pod nimi.
Vďaka technológii MDA sa život geostacionárnych satelitov predĺži o niekoľko rokov, čo zníži investície ich majiteľov.
Friedmann priznal, že prakticky ani jeden satelit nie je pripravený na dotankovávanie. Podľa neho je to však výhoda. Každý satelit má ťažko otvoriteľný uzáver nádrže. „To je dobrá správa“, povedal manažér. Lebo to je veľká prekážka pre prípadnú konkurenciu, ktorá by chcela vstúpiť na trh týchto služieb. MDA je presvedčená o vlastnom technologickom náskoku. Vďaka robotickému zariadeniu dokáže kanadský servisný satelit dotankovávať obežnice, ktoré majú jeden zo 40 druhov uzáverov. „Dokonca budeme mať k dispozícii aj náhradné vrchnáky,“ uviedol Friedmann účastníkom telekonferencie. A zaujímavosť je aj to, že si kozmická čerpacia stanica dokáže dodať palivo aj do vlastnej nádrže.
Firma, ktorá dosiahla vlani výnosy miliardu USD, sa zaoberá vývojom zásobovacieho satelitu pre geostacionárne družice asi 10 rokov. Už v roku 2007 sa MDA zúčastnila na pokusnom dotankovaní dvoch vojenských satelitov. Ako sa testy skončili, zdroj však neuvádza.