Ivanovič: Unáhlené alebo vynútené riešenie otázky Kosova neprinesie nič dobré

386

Trvanie na akomkoľvek vynútenom riešení tohto problému by neprinieslo nič dobré, pretože jedna ani druhá strana – a ani EÚ – nie je pripravená na to, aby zmenila svoje stanovisko, povedal pre TASR štátny tajomník srbského ministerstva pre Kosovo Oliver Ivanovič.
„Nie som zástancom teórie, že je lepšie nejaké riešenie ako nijaké riešenie. Domnievam sa, že v tomto prípade je status quo, zamrznutý konflikt – tisíckrát lepší než trvanie na nejakom rýchlom, trvalo neudržateľnom riešení, ktoré v budúcnosti neprežije,“ upozornil.
„Toto riešenie, ktoré máme teraz, je prechodné riešenie. Albánci si myslia, že sú nezávislí; my si myslíme, že nie sú. Domnievam sa, že na tom nie je potrebné nástojiť, pretože v dohľadnom čase bude situácia pravdepodobne lepšia a priaznivejšia na riešenie tohto ťažkého prípadu,“ dodal Ivanovič.
Najnovšie rokovania medzi Belehradom a Prištinou sa začali v marci tohto roka a prebiehajú pod dohľadom EÚ v Bruseli. Doposiaľ tvorili agendu rozhovorov technické otázky. Medzi citlivejšie témy však patrí otázka nezvestných, ku ktorej sa rokovacie strany zatiaľ ešte nedostali.
„Bude to trvať najmenej desať rokov. Riešenie, ku ktorému by sa dospelo skôr, prípadne by bolo vynútené, by neviedlo k upokojeniu situácie. Naopak, vyvolalo by frustráciu na jednej i na druhej strane. Keď sa takáto frustrácia potláča, skôr či neskôr vyjde na povrch. A my, Srbi, máme skúsenosti s tým, ako to vyzerá, keď sa frustrácia zanedbá a potom vybuchne nekontrolovateľným spôsobom, ako erupcia,“ varoval srbský štátny tajomník pre Kosovo.
Najlepším riešením je podľa neho cyperský model, teda čo najskorší vstup Srbska do EÚ spolu s Kosovom; na Kosovo by sa však európske pravidlá nevzťahovali.
„Srbsko musí do EÚ čo najskôr, to je v našom záujme, ale i v záujme celého Balkánu. História a skúsenosti hovoria, že ak je Srbsko nestabilné, nestabilný je celý Balkán. A ak je nestabilný Balkán, ani Európa nemôže byť pokojná,“ uzavrel Ivanovič.