Niečo pre skôr narodených, alebo aj pre tých čo majú radi dobrú muziku

Rokenrolová legenda, spevák, skladateľ a gitarista Chuck Berry, ktorý 18. októbra oslávil deväťdesiate narodeniny, vyhlásil, že na budúci rok chystá album s názvom Chuck. Naposledy vydal spevák v roku 1979 platňu Rock It.

Prvý album po štyroch dekádach

Spevák neoznámil o albume žiadne podrobnosti, iba uviedol, že vyjde v spoločnosti Dualtone z Nashvillu, v ktorej vydal už predchádzajúce album Rock It. Na túto dosku má nový album – zložené z pôvodných Berryho skladieb – nadviazať.

Na Berryho hudbe vyrástli Beatles i Rolling Stones, na pódiách sa táto legenda pohybuje už šesťdesiat rokov. Jeho tvorba vychádza z rýchleho blues a z country music a bola podobne explozívna ako jeho život, ktorý zahŕňal aj záznamy v registri trestov. Berryho preslávené gitarové sóla mali vplyv na neskoršie rozvoj rockovej hudby. Krátke, rýchle, po sebe nasledujúce gitarové riffy, ktoré pri hre používal, zmenili dovtedy platné zákonitosti hudobné rytmiky. Takisto jeho koncertné kroková variácie „kačacie pochod“ sa stali legendou, ktorú napodobňujú gitaristi dodnes. A jeho najslávnejšie songy – Maybellene, Roll Over Beethoven, Sweet Little Sixteen, Johnny B. Goode, Rock And Roll Music – patria dnes k najväčšej klasike žánru.
Nadchádzajúce album spevák dedikoval svojej manželke Thelmett, s ktorou ho spája 58 rokov spoločného života. „Táto nahrávka je venovaná mojej milovanej Toddy,“ napísal spevák vo vyhlás

ení. „Miláčik, starnem! Pracoval som na toto albume dlho a teraz to môžem konečne zavesiť na klinec!“ Na albume sa podieľajú tiež Berryho syn Charles Berry Jr a dcéra Ingrid, ktorí hrajú na gitaru a harmoniku.
Chuck Berry sa narodil 18. októbra 1926 v St. Louis a už ako chlapec sa nadchol pre hudbu čiernych bluesmanov a naučil sa hrať na gitaru. Ale už v roku 1944 prišiel prvý konflikt so zákonom, keď ho s dvoma kumpánmi odsúdili na desať rokov za ozbrojenú lúpež. Vo väzení si odsedel necelé štyri roky.

Potom sa oženil, začal pracovať v automobilke, vyučil sa kaderníkom a tiež fotografoval. Hudba ho však priťahovala najviac, privyrábal si hraním a v roku 1952 začal vystupovať v kapele. Po ďalších troch rokoch, kedy sa presťahoval do Chicaga, jeho impulzívna štýl zaujal bluesmana Muddyho Watersa, ktorý ho odporučil ľuďom z vydavateľskej firmy Chess Records. Preslávené vydavateľstvo vydalo v roku 1955 jeho prvá megahit Maybellene. Nasledovali ďalšie, v ktorých Berry dokázal majstrovsky prepojiť prvky černošského blues s belošským country a vytvoriť svoj vlastný, originálny zvuk.

So slávou sa dostavili aj ďalšie problémy so zákonom. V januári 1962 ho odsúdili do väzenia na tri roky za nelegálne prevoz štrnásťročného dievčaťa cez hranice, údajne s úmyslom ju pohlavne zneužiť. Odsedel si rok a pol, z väzenia vyšiel v roku 1963, aby zistil, že je veľmi slávny. Jeho hity totiž preberali Beatles, Rolling Stones a ďalšie kapely. Sám vydal na profilových 30 dosiek a rad kompilácií.

V roku 1985 dostal cenu Grammy za celoživotný prínos a bol uvedený do rokenrolovej siene slávy. O dva roky neskôr vydal autobiografiu a od toho istého roku má svoju hviezdu na hollywoodskom „chodníku slávy“.