Keď princ Abdalláh bin al–Husajn 7. februára 1999 zasadol na jordánsky trón, príliš v politike zbehlý nebol. Jeho otec Husajn chvíľu pred svojou smrťou odstavil svojho brata Hasana, vtedajšieho korunného princa. Panovali teda obavy, ako sa mladý panovník pobije s vládnutím. Jordánske kráľovstvo však zostalo jedným z najstabilnejších štátov Blízkeho východu.
„Je jasné, že Spojené štáty považujú Jordánsko za model stability a umiernenosti v extrémne rozbúrenom regióne,„ povedal agentúre AFP Robert Danin, americký výskumník zaoberajúci sa politikou Blízkeho východu. To, že Abdalláh II. patrí medzi verných spojencov USA, dokladá aj jeho nedávne rokovania s Barackom Obamom v Bielom dome.
Ďalší analytici však upozorňujú, že Abdalláh II. je populárnejší na Západe, než na domácej scéne. „Michail Gorbačov je obľúbenejšia za hranicami Ruska, a to isté platí aj o Abdalláha II., ktorý je viac rešpektovaný v zahraničí,„ povedal CNN Michael Rubin, ktorý predtým analyzoval pomery na Blízkom východe pre Pentagon.

















































