Július Satinský by v týchto dňoch oslavoval 78. narodeniny

Manželka sa mu utopila, nepustili ho na jej pohreb!

894

V týchto dňoch by oslavoval 78. narodeniny, svojim blízkym ale už 17 rokov chýba. Herec Július Satinský († 61), hviezda komédie storočia S tebou ma baví svet, zomrel príliš skoro. Ešte predtým však tragicky odišla jeho prvá manželka Olga († 41)! Čo sa stalo, že jej nesmel ísť ani na pohreb?

Hoci v Bratislave žili na jednej ulici, zoznámili sa až v roku 1962 pri nakrúcaní komédie Výlet po Dunaji. Tam vtedy dvadsaťročný Satinský prepadol čaru tanečnice a prekladateľky Oľgy Lajdovej. Lenže Olga získala angažmán v baletným súbore košického divadla, a keď sa vrátila do Bratislavy, musel Satinský pre zmenu na narukovať.

Július Satinský s Milanom Lasicom

Aj napriek počiatočnej nepriazni osudu spolu nakoniec strávili dvadsať rokov. Všetko ale skončilo tragicky, keď sa Oľga 22. januára 1985 utopila vo vlnách pri ostrove Svätý Tomáš na Amerických Panenských ostrovoch v Karibiku. Tam sa odohral aj pohreb, na ktorý ale Satinský nesmel. Išlo vraj o kapitalistickú cudzinu a zlomený herec nedostal výjazdnú doložku, aby mohol milovanej žene dať posledné zbohom.

Krátko potom sa Satinský oženil s lekárkou Viera, s ktorou majú dve deti, syna Jána a dcéru Luciu. Tá v roku 2013 vydala knihu otcovej korešpondencie s Oľgou – listy, ktoré si vymieňali v čase svojho odlúčenia. Hneď v prvom telegrame jej oznámil, že ju miluje, v ďalších líči pobyt na vojne či dianie vo vlasti v čase, keď bola Olga na ceste po Spojených štátoch.

Július Satinský podľahol rakovine 29. decembra 2002.

10 najinteligentnejších ľudí všetkých čias