Odvolací súd oslobodil viny päťdesiatosemročného muža, ktorý strávil vo väzení kvôli justičnému omylu vyše 30 rokov, teda väčšinu svojho života. Beniamino Zuncheddu, ktorý sa pred odsúdením živil ako pastier na Sardínii, bol odsúdený za trojnásobnú vraždu, opísala agentúra ANSA. Podľa advokátov muža sa jedná o jeden z najzávažnejších justičných omylov v Taliansku po roku 1946.

Zuncheddu bol v roku 1991 obvinený z vraždy trojice mužov, ktorá sa stala v januári toho roku neďaleko sardínskeho krajského mesta Cagliari. Jednalo sa o majiteľa a zamestnancov firmy, ktorá chovala dobytok. Podľa verzie vtedajších vyšetrovateľov trojnásobná vražda súvisela so spormi medzi chovateľmi a pastiermi. Zuncheddua označil za vinníka štvrtý muž, ktorý prežil útok so zranením, a s touto verziou potom pracovala aj polícia a prokurátori.

Najväčší justičný omyl v histórii Austrálie? Žena si doteraz odsedela 18 rokov! 

Zuncheddu celý čas tvrdil, že sa ničoho nedopustil, čo mu však priťažilo pri státí na súde, od ktorého dostal doživotný trest, aj neskôr pri žiadostiach o podmienečné prepustenie, keď sa prihliada, či odsúdený priznal vinu. „Neustále mi hovorili: Naprav sa, doznaj sa a my ťa pustíme na slobodu. Ale ja som sa nemusel naprávať, keď som nič nespáchal,“ povedal v nedeľu na tlačovej konferencii k svojmu prípadu Zuncheddu.

Ako osemnásťročného mladíka ho odsúdili za vraždy, ktoré nespáchal! Prepustený bol po 43 rokoch!

Obhajcovia odsúdeného pastiera poukazovali na rozpory medzi dôkazmi a na ďalšie okolnosti, ktoré ukazovali, že sa Zuncheddu nemohol nachádzať na mieste činu, keď sa stala vražda. Otvorenie prípadu dosiahli v roku 2021 a v piatok odvolací súd rozhodol o zbavení viny. Podľa nich išlo o „najdlhší justičný omyl“ v Taliansku od roku 1946, kedy sa krajina stala republikou.

Na elektrickom kresle. Ďalšia obeť justičného omylu?

Podľa tlače je možné, že vražda súvisela s organizáciou Anonima Sarda, ktorá podnikala únosy politikov, manažérov či podnikateľov na Sardiniiza za účelom získať vysoké výkupné. Zuncheddu povedal novinárom, že necíti zlosť. „Pred 30 rokmi som bol mladý, dnes som starý. Vzali mi všetko,“ povedal Zuncheddu, ktorý si praje „byť slobodným občanom“.