V piatok došlo v americkom štáte Alabama k prvej poprave dusíkovou hypoxiou, teda stavom, keď odsúdený zomrie na nedostatok kyslíka. Popravený bol nájomný vrah Kenneth Eugene Smith. Väzňové poslednej chvíle sledoval jeho duchovný mentor Jeff Hood. Ten uviedol, že v komore videl tie najhoršie veci, aké človek môže druhému človeku spôsobiť. Celá poprava trvala vyše 22 minút a počas týchto chvíľ sa Smith na lehátku triasol, ťažko dýchal a vzpínal sa v putách.

Päťdesiatpäťročného odsúdeného nájomného vraha Kennetha Eugena Smitha úrady vo väznici v americkej Alabame vyhlásili za mŕtveho vo štvrtok o 20:25 miestneho času (v piatok 03:25 SEČ). Namiesto popravou smrtiacou injekciou bol Smith zabitý pomocou masky, do ktorej mu bol pumpovaný čistý dusík.

POPRAVA beštiálneho vraha! Muž znásilnil dievča (†16), mlátil ju lopatou a potom ju pochoval zaživa!

 Zápas o  život 

Poprava však netrvala len niekoľko desiatok sekúnd, ale minút. Dlhých 22 minút bol odsúdený väzeň na lehátku, kým jeho výdychy a nádychy prestali. Predtým sa podľa svedkov na nosidlách triasol a zmietal, ťažko dýchal a vzpínal sa v putách. „Smith nestratil vedomie po tridsiatich sekundách, ako mal. Pozorovali sme človeka, ako niekoľko minút zápasí o život. Stál som tam a plakal, zatiaľ čo predo mnou sa niekto pomaly dusil na smrť,“ uviedol k poprave duchovný mentor, reverend Jeff Hood.

Duchovný sa pre The Mirror zveril s tým, že celá akcia pripomínala strašidelnú hororovú show. „Vyzeral ako ryba na suchu. Stále sa kýval sem a tam. A maska bola priviazaná k nosítku, takže zakaždým, keď sa zdvihol dopredu, jeho tvár narážala na prednú časť masky a tlačila sa do nej. Potom mal vypulené oči, ktoré sa mu začali farbiť. Do toho pľul hlieny,“ popísal podrobnosti duchovný.

Väznica, v ktorej mukli vykonávajú tresti smrti navzájom, nemajú katov

 Smith vraždil v roku  1998 

Smith bol na trest smrti odsúdený za to, že spolu s ďalším mužom v roku 1998 spáchal nájomnú vraždu manželky kazateľa Elizabeth Sennettovej. Tú vrahovia kvôli v prepočte zhruba za tisíc eur ubodali a ubili na smrť. Za svoj čin mal byť Smith usmrtený pomocou injekcie už v roku 2022. Popravcovia mu ale vtedy nedokázal zaviesť infúziu skôr, ako vypršal súdny pokyn na popravu.

Popravu dusíkom aktuálne umožňujú zákony troch amerických štátov, až doteraz však túto možnosť žiadny nevyužil. Podľa denníka The New York Times (NYT) bol tekutý dusík už použitý pri asistovaných samovraždách v Európe; dostupné európske zdroje sa však o takýchto prípadoch nezmieňujú.

Predposledný popravené v Československu! Vianočný vrah Vladimír Lulek zavraždil manželku a 4 deti!

V piatok na sociálnej sieti X poznamenal biológ a riaditeľ brnenského laboratória Elisabeth Pharmacon Omar Šerý, že v Česku nie je povolené týmto spôsobom zabíjať ani pokusné zvieratá, ako sú primáty.