Prieskum amerického operátora AT & T ukázal, ako ľudia vnímajú zákaz používania telefónu v lietadle. Niektorí pasažieri majú o telefónoch v lietadle mylné predstavy, iní sa zase úplne odmietajú riadiť pravidlami.

Tisíc respondentov odpovedalo na otázky operátora AT & T v oblasti používania mobilu v lietadle. Výsledky odhalili, že zďaleka nie každý dbá na príkazy aeroliniek alebo výzvy palubných stewardov. A to aj napriek tomu, že je používanie telefónu na palube lietadiel s výnimkou pre túto situáciu určeného režimu zakázané.

Jeden z pätnástich pasažierov (asi šesť percent opýtaných) si celkom odmieta telefón vypnúť či prepnúť do režimu lietadlo. Dvadsaťsedem percent sa bez svojho telefónu v ruke nezaobíde, ale poslúchne výzvu a nastaví si letový režim. Zvyšných 67 percent pasažierov telefóny vypne. K neuposlúchnutie príkazu na vypnutie telefónu sú dvakrát náchylnejší muži.

Letoví kontrolóri v Prahe stratili s lietadlom spojenie, pilot boeingu zaspal,

Ďalšie dáta poukázala na rôzne predstavy o používaní telefónu v lietadle. Napríklad jeden z piatich opýtaných menej ako 30 rokov si myslí, že ak nechá svoj telefón počas letu zapnutý bez režimu lietadlo, môže tým spôsobiť pád lietadla. Zo všetkých opýtaných si potom 83 percent myslí, že používanie telefónu negatívne ovplyvní priebeh letu. Najčastejšie je to predstava, že mobil bude rušiť signál komunikácie pilotov so zemou.

AT & T sa následne spýtalo aj pilotov, ako oni vnímajú používanie mobilných telefónov počas letu. Dostalo sa im potvrdenie, že telefóny skutočne môžu rušiť komunikačné kanály. To, že väčšina ľudí prepne telefóny do letového režimu, alebo ich vypne, skutočne prispieva k nerušenému priebehu pilotovania lietadiel.

Ako vo filme, bez pasu a letenky, žena už trikrát prešla cez kontroly na palubu lietadla

Dotazník sa tiež zameral na činnosti, ktoré na lietaní pasažierov najviac štvú. Osemdesiattri  percent priznalo, že im prekáža hudba púšťaná na maximálnu hlasitosť zo slúchadiel ich spolucestujúcich, 63 percentám ľudí vadí, keď niekto telefonuje vo chvíli, keď ešte lietadlo pomaly prechádza po dráhe. Ďalším sa nepáčia príliš jasné displeje z obrazoviek v ich okolí, keď sú v lietadle stlmená svetla počas noci. Dve percentá ľudí by si dokonca priala, aby telefóny boli na palubách lietadiel úplne zakázané.

Viete kto bola prvá letuška? Spočiatku sa o cestujúcich na palube lietadla staral druhý pilot, keď sa v kokpite nevyžadovala jeho prítomnosť.