Kmeťoband

1098

 Igorov syn, Igor mladší, začal svoju muzikantskú dráhu v štyroch rokoch a už aj vtedy exceloval v skupine hrou na bicie nástroje. Postupne sa starší členovia kapely odlúčili a ostala prevaha mladých. Plynule v roku na prelome milénia sa skupina bratia Kmeťovci opäť oživila a premenovala na skupinu, ktorá dnes láme prvé priečky slovenských, ale aj českých hitparád – Kmeťoband. Prvý album Kmeťobandu – Bubamara vyšiel na ekonomický popud jeho otca, po návrate Igora mladšieho z Ameriky, kde študoval hru na saxofón medzi slovenskými a českými hudobníkmi, žal slávu, no finančné ohodnotenie by nestačilo ani na veľmi skromný životný štýl. Vydanie prvého albumu bolo lotériu, nikto zo skupiny nevedel, čo má očakávať, no ako sa hovorí, risk je zisk, a to platilo aj v prípade tejto skupiny. 

Čím sa vyznačuje váš prvý album? 
Prvý album bol robený pre širšiu skupinu poslucháčov, je viac klasický a venuje sa z veľkej časti hlavne čardášovým skladbám. Našiel si obľubu u širokej škály poslucháčov. Je robený hlavne pre obyčajných ľudí, ktorí majú každodenné problémy, ktorí, keď si večer pustia naše CDčko, zabudnú na všetko, čo ich trápi. V nasledujúcich albumoch je už viac spoznať hudobné cítenie Igora. Aj na týchto albumoch sa nachádza hudba venovaná našim fanúšikom, ktorí majú radi hudbu a ktorí sprevádzajú Kmeťoband od samého začiatku. 

Aká bola spolupráca so skupinou Kontrafakt a Rytmusom? 
Igor robí veci aj pre iných raperov, samozrejme už vtedy Rytmus a Igor sa na seba vzájomne nakontaktovali. Po vzájomnom stretnutí sa dohodli na spolupráci. Teraz sú z nich dobrí kamaráti a dokonca si hovoria bratia. 

Nebol prekážkou Rytmusov slovník, ktorý používa na vyjadrovanie svojich názorov v pesničkách? 
Rytmus je v súkromnom živote veľmi dobrý človek, rapuje tak, ako to cíti a ako on považuje za vhodné hovoriť o tom, o kom rapuje. Ako ste si mohli všimnúť, v našich spoločných dielach nepoužíva vulgarizmy, ja som mu síce povedal, aby nepoužíval neslušné slová, lebo ja chcem, aby sa naše veci dali použiť aj komerčne, aby sa púšťali v rádiách a rôznych hitparádach. Rytmus je v tom, čo robí, zabijak a na Slovensku jednoznačne najlepší. 

Ďalšiu spoluprácu s rapermi plánujete? 
Igor naposledy spolupracoval na spoločnej skladbe so skupinou Lúza. Podľa mňa je to absolútna pecka, a tak sa o tom vyjadruje aj vydavateľ. Okrem toho ho oslovujú aj rôzne české skupiny.

Spolupráca so svetovými skupinami je tiež v pláne? 
Máme ústny dohovor so skupinou Delegation, s ktorou sme na striedačku hrali na otváraní klubu Dopler. Keď počuli našu hudbu, boli prekvapení, ako môžeme byť skupina zo Slovenska, keď počuli Vagabunda a celkovo náš hudobný štýl, až sa nás opýtali a my sme im povedali, že to je „Gipslovac“.  Budeme sa pokúšať preraziť aj na americkom trhu, ale to je zatiaľ beh na dlhé trate. 

Dostali ste sa už aj na obrazovky MTV? 
Vagabund sa objavil na obrazovkách MTV a Amen Savore sa dostal tiež do zahraničných televízií. 

V každom klipe máte krásne slovenské baby, vyberáte si ich sami alebo skôr poviete kamarátom, nech zavolajú dáke kočky? 
Ale áno, občas povieme aj kamarátom, ale hlavne dievčatá chcú aj samé a hlásia sa nám. Myslím si, že Igor nie je škaredý a ani ja nie som na zahodenie, tak možno aj preto sa tie baby tak hlásia. (smiech)

Ako vnímate slovenský showbiz? 
Slovenský showbiz je veľmi ťažká vec, ale slovenský trh je malý. Na našom trhu treba mať buď ostré lakte, alebo veľmi dobré skladby, aby si vás ľudia sami žiadali, a samozrejme kontakty. V rádiách to nie je o hitoch, tam hrajú toho, kto má kontakty a kto im dá dobrý podnet. Na diskotékach zistíte, kto je ozaj chcený, lebo tam sa DJ musí riadiť tým, čo chce publikum. Všimnite si, že ani Rytmusa nehrajú, a to má aj skladby, v ktorých nefigurujú vulgarizmy. 

Existujú v slovenskom showbize intrigy? 
Ja som ešte našťastie nemal šancu okúsiť intrigy na tejto pôde, ale na Slovensku existuje veľa rasizmu, čo je dosť smutné. Nestretávame sa s tým často, ale zakaždým je to nepríjemná situácia. 

Pokiaľ ide o rasizmus, plodí ho určitá veková skupina? 
Starí ľudia bývajú takisto hlúpi ako mladí. Viete, to záleží aj od toho, ako bol človek vychovaný. Ja sa držím toho, že každý človek je človek a nezáleží na rase, ale na tom, aký je. Včera som pozeral reláciu o skinheadoch a zaujalo ma to, že väčšinou k tejto skupine patria deti policajtov, zvláštne, nie? Nehovorím zase, že Rómovia sú všetci bez chyby, sú svojskí a väčšia časť sa bohužiaľ nevie prispôsobiť. Ja sa cítim ako Slovák, moja rodina tu žije a ja patrím už k jej pätnástemu pokoleniu, tu som sa narodil, tu som vyrastal a tu aj odvádzam dane. 

Cíti sa Igor mladší ako Róm? 
Igor je Rómom len na tridsať percent, nikdy nebol vychovávaný ako Róm, všetky školy, čo študoval boli slovenské, ale on to tak cíti. Hovorí sám, že Rómovia majú neskutočné cítenie, hlavne to hudobné, navyše sú citlivejší voči okolitým vnemom ako iní.  

Dokázala by vás hudba živiť? 
Hudba je mojim koníčkom, mám popri tom aj iné obchodné aktivity. Ale môj syn je čistý profesionál, aj keď teraz otvoril skvelý obchod s raperskými značkami. Ak by nás mala živiť čisto hudba, asi by sme ohrozili svoje nároky na životný štandard. Ak by sme vydali CDčko Vagabund v Amerike, dnes by sme boli za vodou. Táto situácia je taká hlavne kvôli veľkosti nášho trhu. 

Koho zo slovenských interpretov ešte vnímate ako pokrokového? 
Tina robí dobré veci, no okrem nej sa mi páči ešte Berco Balog, ale ten robí skôr orchestrálne veci. 

O čom snívate? 
Hlavne Igor sníva, on je celým telom a  dušou umelec, no a ja som skôr ten triezvejší, ktorý má aj zadné vrátka. Igor teraz chystá nový album, kde bude figurovať aj anglická skupina Delegation a Rytmus, možno sa ešte pridá Tina. Určite je jeho snom úspech albumu, v ktorý aj ja verím.  

Čo by ste chceli odkázať ďalšej generácií hudobníkov? 
Všetkým umelcom a začínajúcim hudobníkom by som chcel odkázať, aby hrali to, čo cítia a ostali verní svojmu štýlu. Meniť sa na tlak okolia sa neoplatí, pretože vaša hudba potom možno bude obľúbená, ale v skutku bude prázdna na emócie. Všetkým prajem veľa šťastia, lebo na lodi Titanic síce boli zdraví a bohatí, ale veľa šťastia nemali 🙂          Aneta

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokExtrémne svahy
Ďalší článokMuži, dámska móda a líčenie
Avatar
Online Magazine pre všetkých.