Ďalšiu obriu záchrannú akciu majú za sebou dobrovoľníci zo slovenských spolkov na ochranu zvierat. Zo zadlženej farmy na juhu krajiny odviezli dvadsať päť psov a šesť koní, ďalšie na záchranu ešte čakajú. Miestami išlo ochrancom zvierat o zdravie – psy ani kone totiž nepoznali ľudské pohladenie a odchytu sa bránili aj hrubou silou.

Pätnásť hodín bojovali dobrovoľníci z Československého kastračného programu a občianskeho združenia Zvieratá v núdzi za záchranu čo najviac psov a koní z farmy pri obci Šahy na južnom slovenské.
Majiteľ statku sa zadlžil a nemohol sa o zvieratá už dlhšiu dobu starať. Hoci nemal s ochrancami zvierat dobré vzťahy, láska k zvieratám ho nakoniec donútila urobiť správny krok a poprosiť o pomoc. „Majiteľ sa všetkých zvierat vzdal, nedokázal sa im venovať. Farma sa predáva, a tak by kone skončili pri priekupníkov na mäso a psíky by boli všetky zabité,“ popisujú dobrovoľníci.
Nakoniec sa im podarilo odviezť celkom dvadsať päť psov, ďalších päť sa bude odchytávať až pred majiteľovým odchodom z farmy. Psy sú nesocializovaný, nepoznajú obojok či vodítko a mnohí s ochrancami zvierat bojovali doslova ako vlci.
S koňmi to bolo podobné, avšak kvôli ich váhe a sile to bolo oveľa ťažšie – často išlo o zdravie. „S koňmi sme bojovali až do večera, väčšina z nich je úplne divoká, nikdy na sebe nemali ani ohlávku a nie sú zvyknuté na dotyk. To, čo predviedol MVDr. Jaroslav Želonka a spol, boli doslova kaskadérske kúsky, niektorým žrebcom nezaberali ani opakovane podaná sedatíva a bojovali do posledných síl. Chlapi to zvládli takmer neuveriteľne bez úrazov a zvládli to aj kone, ktoré sa nakoniec podarilo naložiť do vozíkov a bezpečne previezť na dočasné farmy,“ dodávajú dobrovoľníci. Na mieste zostali ešte dva kone, ktoré sa už za tmy nepodarilo odchytiť.
Celá akcia bola však neuveriteľne finančne náročná a výdavky budú pokračovať. Československý kastračný program tak prosí o finančnú pomoc, aby mohli zvieratám zaistiť budúcnosť. Údaje k platbe nájdete na ich facebooku.
https://www.facebook.com/KastracnyProgram/