Pošliapaná a zničená úroda ďateliny. A dôvod? Potreba si urobiť peknú fotku. Stovky ľudí vrátane Agrárnej komory ČR krútia nad konaním ľudí v poli hlavou.

Sociálnymi sieťami preletela viac ako stovka fotiek detí, párov, áut, ale aj psíkov na poli v ďateline, ktorý v kvete pripomínal ružový oceán. Asi každý by chcel mať nejakú peknú fotku na facebook či Instagram. Ale za akú cenu?

„Rešpekt k práci druhých sa zrejme v dnešnej dobe moc nenosí. Pozrite sa na fotky z niekoľkých miest Čiech a Slovenska. Takéto konanie nám príde ako vrchol ľahostajnosti. Pripúšťajú si tí ľudia aspoň na chvíľku, že pole niekomu patrí a že niekomu ničia úrodu?“ Pýta sa na facebooku Agrárna komora Českej republiky.

Zaplnené polia ľuďmi s telefónmi či foťákmi nebolo nič neobvyklé. O dosť horšie sú potom snímky, na ktorých je vidieť ušliapaná úroda ďateliny inkarnátu. „Chápeme, že ľudia chcú mať pekné fotky, ale za akú cenu! Ďatelina poľnohospodári pestujú ako hodnotné krmivo pre hospodárske zvieratá a ako zelené hnojenie. Asi to výletníci nevedia. Určite by sa im to nepáčilo, keby ich obývačkou prešiel farmár v čižmách alebo prešiel traktorom ich anglický trávnik,“ opisuje svoje pocity Agrárna komora s tým, že prosí, aby si ľudia nerobili fotky v úrode.

 Stovky nahnevaných  ľudí 

Fotka zničeného poľa pobúrila takmer 600 komentujúcich na facebooku. „Máte pravdu, ale tak nejako vôbec nechápem, prečo do toho poľa lezú, prečo tam sedia? Pre mňa absolútne nepochopiteľná vec, „napísala Iveta.

„Krásna fotka sa dá urobiť aj na kraji poľa či lúky a nemusím sa tam váľať ako prasa v blate,“ píše Štěpánka. Ďalší komentujúci napísal, že na poli videl aj vyjazdené koľaje od automobilov.

Vítame jar!

 Odfoťte sa a pošli  fotku! 

Jedno z miest, kam dorazil nespočet ľudí kvôli fotke v ďateline, bolo aj v CHKO Biele Karpaty na Slovensku. „Poľnohospodár chcel v krajine zasadiť niečo iné ako repku. A tak zasadil fialovú ďatelinu. Potom sa tam niekto vyfotil a dal to na FB: Portál Záhorie a zverejnil výzvu – odfoťte sa na ďatelinovom poli a pošli fotku!“ Napísala Lubica.

Ussurijský záliv býval za čias ZSSR skladiskom fliaš. Príroda ich neskôr premenila na farebné kamienky