POZNAČENÍ zločinom svojích rodičov 2

Tri príbehy, tri osudy troch úplne rôznych ľudí, ktorí sa nikdy nevideli, nepoznali a nepočuli o sebe, majú predsa čosi spoločné: ich rodičia sa dopustili ťažkého zločinu.

1260

Príbeh druhý

Mike Biggs je najmladším synom Ronalda Biggsa. Narodil sa v Rio de Janeiro, kam jeho otec odišiel po úteku z väzenia. Rodičia sa rozišli, keď mal jedenásť mesiacov. Vychoval ho otec – člen gangu, ktorý pri lúpeži storočia 8. augusta 1963 ukradol z vlaku vyše dva milióny libier šterlingov. Bol fantastický. Vždy mal čas pre syna a bol veľmi trpezlivý. Chlapec vždy mohol s ním rátať, spoľahnúť sa naňho, a on dbal, aby mu nikdy nič nechýbalo. Matka žije vo Švajčiarsku, syn ju vídaval približne raz do roka.

Veľmi často sa sťahovali 

Keď mal Mike štyri roky, uvedomil si, že jeho otec nie je taký ako iní otcovia. Ustavične ho navštevovali akísi ľudia a kládli mu množstvo otázok. Dospel k presvedčeniu, že ocko je slávny, hoci nevedel prečo. Keď začal chodiť do školy, otcovia iných detí sa obliekali na rodičovské združenia do sviatočných oblekov, jeho otec šiel vždy v rozopnutej košeli a v sandálach. Otec pracoval ako stolár – nemal peniaze, lebo svoju časť koristi musel použiť na útek a plastické operácie. Chlapec dorastal, obaja sa veľmi často sťahovali, bývali na sedemnástich miestach iba v Riu, niektoré boli strašné chatrče. Sťahovali sa vzhľadom na finančnú situáciu, ale napriek všetkému sa vždy usilovali zariadiť si svoje bývanie čo najútulnejšie. Nemali auto, ani nijaké luxusné veci, ale Mike nikdy nepoznal, čo je hlad.

Únos otca 

Najhoršou spomienkou z detstva bol únos otca, čo sa stalo v lete 1981. Chlapec mal vtedy 6 rokov a po celý čas, kým sa otec nevrátil, býval u známych. Tí mu neskoršie povedali, ako členovia istého gangu násilím zavliekli jeho otca na loď, aby ho previezli na Barbados a odtiaľ do Anglicka.
O rok neskoršie Mike vystúpil s otcom v brazílskej televízii, kde si ho všimol šéf istého fonografického štúdia. Mike Biggs sa stal členom mládežníckej pop-skupiny The Magic Balloon Gang, ktorá zožala veľký úspech. Predalo sa desať miliónov gramoplatní a istý čas mali aj v televízii vlastný program. Mike takto zarobil hromadu peňazí, vďaka ktorým mohol slušne uživiť seba aj otca. Neobviňoval ho za jeho čin, skôr bol naňho hrdý. Netvrdí, že to, čo jeho otec urobil, bolo dobré, avšak podľa jeho názoru lúpež storočia nebola až takým veľkým zločinom v porovnaní s mnohými dnešnými zločinmi. Mike sa nazdáva, že verdikt 30 rokov straty slobody za vyrabovanie vlaku bol príliš prísny. Predsa sa nikomu nič nestalo, nikto neprišiel o život, ani nebol ranený. Obdivuje otca, že sa mu podarilo ujsť z väzenia. Za všetky tie roky v Riu mu nikdy nezišlo na um, že by sa otec mohol vzdať polícii. Keď mal dvanásť rokov, rozprávali sa o nebezpečenstve deportácie. Veľmi sa bál, že by mu mohli vziať otca, ale na druhej strane vedel, že pre tento dôvod už navždy musí zostať v Brazílii. V Anglicku sa nezdržiava už niekoľko desiatok rokov, tak aký zmysel by malo strčiť ho teraz do väzenia? S cieľom resocializácie, čiže prevýchovy, alebo potrestania? Podľa jeho názoru je otec úplne resocializovaný a zavrieť ho za mreže by nemalo zmysel. Tešil by sa, keby si to uvedomili aj patričné kruhy v Anglicku a dali mu pokoj. Je už predsa starým a chorým človekom, dokonca po infarkte. Veľmi ťažko znášal pohľad na otca, svojho hrdinu, chorého, ležiaceho v posteli, ktorý sa nemohol ani pohnúť. Odvtedy sa musel oňho naozaj dôsledne starať. Mike síce býva so svojím dievčaťom o ulicu ďalej, ale každodenne ho navštevuje a strávia spolu niekoľko hodín.
Biggs senior dostal veľa listov a navštevovali ho ľudia, ktorí sa chceli dozvedieť podrobnosti o lúpeži storočia. Teraz sa to však skončilo, lebo Ronald Biggs sa na vlastnú žiadosť vrátil do Veľkej Británie, kde ho okamžite dali do väzenia. Má si odsedieť ešte 28 rokov…
Zomrel 18 Decembra 2013 (84)

hh