Na deväť rokov poslal v stredu do väzenia pardubický súd Lukáša Holíka, ktorý spôsobil smrť maloletého dievčaťa. Dal jej vypiť veľké množstvo pervitínu rozmiešaného vo vode. Jiří Vodák, ktorý stál pred súdom pre nedovolenú výrobu a distribúciu drogy, bol odsúdený na tri roky a dva mesiace nepodmienečne.

Rozsudok je právoplatný, obžalovaní a prokurátor sa dohodli na vine a treste. Súd tiež rozhodol o náhrade škody pre rodinu zosnulého dievčaťa. Jej matka, brat a sestra majú dostať po 700.000 korunách s úrokmi (28 tisíc eur).

Na ubytovni v Lanškroune na Orlickoústecku boli 6. júla 2021 Holík a Vodák s dvoma maloletými dievčatami. Dali im takzvané cukríky obsahujúce pervitín. Vodák v noci s jednou dievčinou odišiel pre cigarety, druhej sa urobilo zle. Holík jej dal asi tri dávky drogy rozmiešanej vo vode, po ktorých sedemnásťročné dievča po niekoľkých desiatkach minút zomrela vinou zlyhania dýchacích a obehových funkcií.

Dvadsaťdeväťročný Holík podľa prokurátora Jána Vodičky pri výsluchu na polícii povedal, že sa domnieval, že dievča ďalšia dávka pervitínu preberie. Bol to pritom skúseným užívateľom drog. „Mrzí ma to, je mi to strašne ľúto“, povedal v záverečnom vyjadrení Holík.

Mal strážiť batoľa, kým išli rodičia pre pervitín! To skončilo v nemocnici s krvácaním do mozgu.

Predseda súdu Ján Šlosar povedal, že aj keď v dôsledku jeho správania dievča zomrelo a pervitín jej podal vedome, nebolo zistené, že by jej chcel úmyselne usmrtiť. „Na druhú stranu bol natoľko skúseným užívateľom pervitínu, že v situácii, keď dievča prejavovalo významné zdravotné problémy v podobe kŕčov a teploty, musel vedieť, že podaním ďalšej výraznej dávky pervitínu môže dôjsť nielen k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu, ale dokonca aj ku kolapsu, uviedol Šlosar“. Ako poľahčujúcu okolnosť vyhodnotil skutočnosť, že pristúpil na uzavretie dohody o vine a treste, inak by mu zrejme hrozil vyšší trest.

Mníchovský módny návrhár Daniel Fendler, pervitínom zásoboval tamojšiu gay scénu

Drogy si Holík zaobstarával od Vodáka, ktorý ich podomácky dlhodobo vyrábal. Obaja muži už boli trestaní, v súčasnosti sú vo väzení za iné trestné činy.