Odsúdený podnikateľ a boss podsvetia 90. rokov Radovan Krejčíř (48) si odpykáva 35 rokov väzenia v JAR. Chcel by ale byť vydaný do ČR a podľa najnovších informácií ponúkol českej strane informácie o starých, nevyriešených kauzách, výmenou za svoj prevoz domov.
Podľa informácií serveru iRozhlas.cz sa Krejčíř snaží vyhandlovať svoje prepustenie výmenou za informácie, ktoré by mohol poskytnúť tímu Tempus, ktorý sa zaoberá nevyriešenými a starými prípadmi.

Mohol by vedieť o veľa nevyriešených vraždách

Nemenované zdroje z justície a polície serveru prezradili, že Krejčíř zatiaľ oťukáva možnosti. „Je to príliš čerstvé, zatiaľ skôr sonduje, čím by im mohol byť zaujímavý,“ hovorí jeden z nich. A zaujímavá táto ponuka skutočne je. Tím Tempus sa totiž zaoberá niekoľkými starými prípadmi, ktoré sa Krejčířa týkajú, vrátane únosov, vrážd a popravy Františka Mrázka z roku 2006, s ktorou by jeho informácie mohli pomôcť.
„Bolo by veľmi zaujímavé, keby prehovoril. Mohol by vedieť o veľa nevyriešených vraždách a prípadov nezvestných ľudí,“ myslí si zdroj. Oficiálne ale polícia nič nepotvrdzuje. „Polícia štandardne neoznamuje, s kým komunikuje v rámci vyšetrovania prípadov a ani sa nevyjadruje k prípadnému získavanie informácií,“ komentuje situáciu hovorkyňa policajného prezídia Ivana Nguyenová. O prípadnej existencii dohody mlčí aj Krejčířová advokátka Karolína Babakova.

Je podozrivý z účasti až na 20 vraždách 

Podľa zdroja ale záleží na tom, aká esá má mafi v rukáve a polícia vyčkáva, čo ponúkne. Rozhodnutie padne až podľa toho. Krejčířovo vydanie začal po rokoch odkladov tento rok v apríli prejednávať juhoafrický súd. Tam je Krejčíř odsúdený na 35 rokov za mučenie a únos brata drogového dealera, ktorý mal zmiznúť aj s 25 kilogramami pervitínu. A zďaleka to nemusí byť jeho jediný trest, ktorý v JAR vyfasuje. Krejčíř je podozrivý z účasti až na 20 vraždách a pranie špinavých peňazí. O moc lepšie by na tom nebol ani po vydaní do Česka. Tu bol odsúdený v neprítomnosti na 15 rokov za tunelovanie, daňové úniky a prípravu vraždy. Všetko ale záleží na vzájomnej dohode. S JAR Česká republika nemá dohodu o vydávaní väzňov.
Radovan Krejčíř

Ako si myslí bývalý kriminalista Karel Tichý, pravdepodobne sa nedá predpokladať, že by Krejčíř bol ochotný v starých prípadoch svedčiť vo svoj neprospech a jeho výpoveď by tak bola účelová. Ale aj tak, ak by sa rozhodol povedať pravdu, mohol by osvetliť doteraz nevyriešené prípady. Podľa neho je ale možnosť takéhoto „obchodu“ právny nezmysel.