Obhajca zlato z Londýna zaostal za ním o 18 sekúnd. K vlaňajšiemu titulu majstra sveta pridal do svojej zbierky aj zlato z olympiády.

Slovenský chodec Matej Tóth sa stal olympijským víťazom na 50 km. Vo štvrtkových pretekoch na pláži Pontal triumfoval v čase 3:40:58 h, s 18-sekundovým náskokom pred obhajcom zlata z Londýna Austrálčanom Jaredom Tallentom. Bronz putuje do Japonska zásluhou Hirookiho Araia (+0:26).

Tridsaťtriročný Matej Tóth pred pretekmi vravel, že sa bude držať tempa, ktoré si vopred naplánoval. Svoju taktiku dôsledne dodržiaval. Nespanikáril, keď súperi nastupovali a boli v úniku. Nastúpil necelé tri km pred cieľom a dokázal svoj únik doviesť do úspešného konca. Bol to úžasný finiš.

Po vyše 49-kilometrovom pekle na trati bol uvoľnený a spokojný. Tľapol si s členmi svojho tímu, ktorí stáli popri trati, zobral si vlajku a dokráčal si po zlato.

Traja chodci, ktorí skončili za ním, sa hneď za cieľovou čiarou bezmocne zvalili na zem, nevládali sa udržať na nohách. Tóth však nie. Pózoval s vlajkou, usmieval sa a užíval najväčšie víťazstvo vo svojej kariére.

Po striebre vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 a zlate deblkanoistov Ladislava a Petra Škantárovcov tak vybojoval v Riu pre Slovensko tretiu medailu.

Hlasy:
Štefan Malík, dvojnásobný olympijský reprezentant v chôdzi /zdroj: RTVS/: „Je to úžasné. Maťo dokázal, že sa na takéto veľké podujatie vie pripraviť. Zašiel krásne preteky, s čistou hlavou. Vybojoval to, čo sa nám ešte nepodarilo. Je to fantastické.“

Máme ďalšie želiezko v ohni. Štvorkajak postúpil do finále, zajtra zabojuje o medailu

Úradujúci majstri sveta vďaka výbornému záveru vyhrali druhé semifinále pred loďami Španielska a Francúzska. Môžu tak napodobiť majstra sveta a teraz už aj olympijského víťaza Mateja Tótha
Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka sa prebojoval do A-finále K4 na 1000 m na OH v Riu de Janeiro.
Úradujúci majstri sveta vďaka výbornému záveru vyhrali druhé semifinále pred loďami Španielska a Francúzska.
K4 budú mať v sobotu šancu získať pre slovenskú rýchlostnú kanoistiku štvrtú olympiíjskú medailu v ére samostatnosti. Vlček s Tarrom majú vo svojej zbierke striebro z Pekingu 2008. Vlček bol aj členom bronzovej lode z Atén 2004.
Slováci v piatok na Lagoa Stadium najskôr absolvovali rozjazdu. Do cieľa prišli druhí za Nemcami, ktorí si zabezpečili priamy postup do A-finále. Z druhej rozjazdy sa priamo do bojov o medaily kvalifikovali Česi.
V semifinále sa slovenský štvorkajak od štartu držal na druhej pozícii za Rusmi. V závere dokázal vystupňoval tempo a napokon triumfoval s takmer sekundovým náskokom pred Španielmi a Rusi skončili štvrtí