MÉDIÁ: SR patrí k 30 krajinám sveta s najnižšou mierou softvérového pirátstva

856

Dodala, že prieskum sledoval užívanie nelegálnych počítačových programov v roku 2009 vo viac ako 100 krajinách sveta. Uskutočnila ho nezávislá analytická spoločnosť IDC, ktorá sa zameriava na analýzy v oblasti informačných technológií.
      „Táto štúdia zreteľne ukazuje, že v boji s pirátmi sme na správnej ceste, aj keď sa mieru pirátstva oproti predchádzajúcemu roku na Slovensku nepodarilo znížiť. Vďaka práci polície pri sledovaní softvérového pirátstva a pravidelnej osvetovej činnosti BSA sa pirátstvo darí dlhodobo potláčať vo firmách, ale domáci užívatelia nelegálny softvér vo veľkej miere používajú naďalej. Riskujú tým nielen právne postihy, ale aj stratu a celkovú bezpečnosť osobných údajov,“ upozornila Šikurová s tým, že priemerná miera softvérového pirátstva v Európskej únii dosiahla 35 percent a celosvetová miera 43 percent.
      Najvyššia miera pirátstva v EÚ je v Bulharsku (67 %), Rumunsku (65 %) a Grécku (58 %). Naopak, najnižšou mierou sa môže pochváliť Luxembursko (21 %), hneď potom Rakúsko, Belgicko, Fínsko či Švédsko (všetky 25 %). Spomedzi susedných krajín EÚ má najvyššiu mieru pirátstva Poľsko (54%), a najnižšiu Rakúsko (25%). V Českej republike miera pirátstva klesá.
      Šikurová doplnila, že vo svete je pirátstvo na ústupe, no napriek tomu jeho miera v porovnaní s predchádzajúcim obdobím o čosi vzrástla. Najnižšiu mieru celosvetového počítačového pirátstva zaznamenali v USA (20 %), Japonsku (21 %) a Luxembursku (21 %), najvyššiu v Gruzínsku, Zimbabwe a Moldavsku (všetky cez 90 %).
      Podľa prieskumu sa najviac nelegálne šíria operačné systémy Windows, populárne kancelárske softvérové balíky, grafické a antivírusové programy a počítačové hry. Najčastejšie poškodzovanými výrobcami softvéru na Slovensku sú spoločnosti Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel, Borland a Symantec.
      K rastu miery pirátstva naopak prispieva rýchly rast trhu s výpočtovou technikou a častejšie používanie starších počítačov, v ktorých výskyt nelegálneho softvéru prevláda. Svoju úlohu zohráva aj stále vyššia rafinovanosť pirátov a kyber-zločincov.
      „Pirátstvo brzdí inovácie v IT priemysle, bráni vytváraniu nových pracovných miest a vlády krajín pripravuje o kľúčové príjmy z daní. Naša správa veľmi jasne interpretuje, že vlády krajín na celom svete musia zdvojnásobiť svoje snahy v boji proti nelegálnemu softvéru v celospoločenskom záujme,“ konštatoval predseda a generálny riaditeľ organizácie BSA Robert Holleyman.
      Celosvetová štúdia softvérového pirátstva vypracovaná spoločnosťou BSA a IDC sa zameriava na pirátstvo všetkého prevádzkovaného softvéru na osobných počítačoch, teda vrátane stolových, prenosných aj ultra-prenosných počítačoch typu notebookov. Skúmaný softvér zahŕňa operačné systémy, systémový softvér, ako sú databázy a bezpečnostné balíčky, aplikačný softvér aj bezplatné programy a softvér postavený na otvorenej platforme.
      Štúdia sa zaoberá aj ostatnými typmi softvéru, ako sú serverové aplikácie či mainframový softvér. Údaje o predaji hardvéru a softvéru v jednotlivých krajinách vychádzajú z vlastnej štatistiky spoločnosti IDC. Ďalej boli oslovení analytici spoločnosti IDC vo viac ako 60 krajinách, aby urobili prieskum situácie na miestnych trhoch. Na základe toho bola odhadnutá miera softvérového pirátstva na svete.