Moslimovia pozorujú oblohu, súd zrejme rozhodne v pondelok kedy začne ramadán

738

Saudskoarabský najvyšší súd v nedeľu oznámil, že v sobotu večer nikto neohlásil novu, teda začiatok nového mesiaca v lunárnom kalendári, ktorým sa riadi moslimský svet. Nový mesiac ohlási začiatok pôstneho mesiaca ramadánu. Najvyšší súd v Saudskej Arábii odporučil pozorovať oblohu aj v nedeľu večer, informovala saudskoarabská agentúra SPA. Podľa univerzity Umm al-kôra v Mekke začne ramadán v pondelok 6. mája.

Najvyšší súd to môže potvrdiť na dnešnom večernom zasadnutí. Bude pre neho ale rozhodujúce, či pozorovatelia oblohy oznámia, že zbadali nový mesiac.

Moslimovia sa riadia lunárnym kalendárom, podľa ktorého má rok 354 alebo 355 dní. Ramadán je deviatym mesiacom tohto roka a vyznávači islamu v ňom nejedia za denného svetla.

Rozzúrená moslimská inkvizícia páli detské plienky Pampers. Znesväcujú vraj Mohameda

Ako píše Saudi Gazette, postiť sa bude 1,5 miliardy moslimov na celom svete. Od východu do západu slnka nebudú jesť ani piť a nemajú fajčiť. Majú sa tiež vyvarovať hriešnych myšlienok i činov.

Otec chlapca († 3) zavraždeného v Barcelone objal imáma. Moslim sa rozplakal

Podľa tradície bol práve v tomto mesiaci prorokovi Mohamedovi zjavený korán. Ramadánový pôst je jedným z piatich pilierov islamu. Okrem neho k nim patrí vyznanie viery, modlitba, poskytovanie almužny a púť do Mekky.