Nad kanálom La Manche zmizlo šesť československých hokejistov!

Dnes je 73 rokov desivej leteckej katastrofe, ktorej predchádzali zmätky.

1098

Malo ísť o prípravný turnaj k očakávanému Majstrovstvu sveta vo Švédsku. Československí hokejisti ale čelili množstvu problémov. Úrady nedovolili odcestovať na prípravu v roku 1948 všetkým športovcom. To najhoršie ale malo prísť. Šestica hokejistov nasadla do rezervného lietadla na let z Anglicka do Francúzska. Lenže to zmizlo nad kanálom La Manche! Tragédiu nikto neprežil a rodiny nešťastníkov si ešte vzali na paškál komunistickí predstavitelia, ktorí mali svoju verziu záhadnej udalosti.

Československá reprezentácia stála na prahu novej výzvy. Tím prevzal tréner Antonín Vodička a hokejisti mali na programe prípravu k veľmi očakávanému Majstrovstvu sveta v roku 1949 vo Švédsku. Tá mala prebehnúť vo Francúzsku a Veľkej Británii. Pre hráčov ale nastalo pred odletom byrokratické peklo. Niektorí z nich dokonca na prvý zápas kvôli problémom z Prahy odleteli až v deň jeho konania. A aby toho nebolo málo, brankár Jarkovský a obranca Švarca sa dostali na miesto konania až deň potom. Reprezentácia medzitým vo Francúzsku aj oslabená porazila tím Club Racing Paris 4:3.

Obávaný útok československého hokejového mužstva – zľava Ladislav Troják, Vladimír Zábrodský a Stanislav Konopásek.
  • Pred 107 rokmi sa v Košiciach, vo vtedajšom Uhorskom, narodil bezpochyby najlepší slovenský hokejista prvej polovice 20. storočia – Ladislav Troják. Majster sveta 1947 o rok neskôr zomrel pri leteckej nehode nad kanálom La Manche.
    Trojak sa stal pevnou súčasťou národného tímu. Bol stálicou.
    V ére pred druhou svetovou vojnou hrával najčastejšie v útoku s Oldřichom Kučerom a Jozefom Malečkom, útok vtedy patril k najlepším hokejistom v Európe. Po vojne potom Troják nastupoval najviac vedľa Stanislava Konopáska a Vladimíra Zábrodského.

Víťazný československý tím mal mať v nedeľu voľno, ale nastali zmätky. Vedenie tímu sa dozvedelo, že bude musieť neodkladne k ďalším stretnutiam odcestovať toho istého dňa do Londýna. S tým súviseli ďalšie problémy. Lety boli obsadené a výprava sa tak znova musela rozdeliť. Obrancovia Šťovík s Pokorným a útočníci Trojak so Stiborom museli čakať na pondelok kvôli udeleniu víz. Do toho sa k nim ešte pridal už spomínaný brankár Jarkovský a obranca Švarc, ktorí sa konečne dostali aspoň do Paríža.

Deväť rokov od najväčšej hokejovej tragédie! Pilot mal falošné doklady!

O šesť členov nášho tímu sa pred odletom starali ľudia z veľvyslanectva. Tí prišli s riešením, ktoré sa neskôr ukázalo ako osudné. Francúzsky zástupca pre československých hokejistov dohodol v spoločnosti Mercure odlet zvláštneho lietadla značky Beechcraft.

Dvojmotorové lietadlo vyštartovalo za nevľúdneho počasia z Paríža. Lietadlo neprialo ani oneskorenie pred štartom, nabralo dve hodiny. Šesť československých hokejistov a ich batožinu mal cez prieliv La Manche prepraviť spolumajiteľ a kapitán lietadla, hrdina odboja, René de Narbonne. Pilot trasu veľmi dobre poznal, mal ju starostlivo nalietanú.

Hokej: Demitra do Jaroslavľu: "Žena bola jasne za, Rangers ma naťahovali" -SÚHRN

Bol ale údajne známy tým, že často nedbal navigačných pravidiel. Aj tentoraz, napriek pokynom leteckého dispečera, z kurzu uhol a letel pozdĺž pobrežia smerom na Cherbourg.

V zhoršujúcom sa počasí podala posádka posledné hlásenie o 17. hodine a 39. minúte z oblasti medzi Le Mans, Evreux a Rouenom. Všetky ďalšie pokusy o spojenie s jeho sprievodným rádiotelegrafistom boli neúspešné, lietadlo s ôsmimi mužmi zmizlo bez stopy.

S bohatou dedičkou sa zrútilo lietadlo, zomrela pred svojou svadbou, pri návrate z rozlúčky

Ihneď sa rozbehlo pátranie, do ktorého boli najskôr zapojené vzdušné sily a potom aj britské lode. Nádej ale postupom času pohasínala. Zvyšná československá výprava sa preto predčasne vrátila z Londýna do Prahy. Jediné, čo sa podarilo po niekoľkých dňoch nájsť, bolo telo kapitána lietadla. Bolo tak jasné, že lietadlo naozaj havarovalo.

Horor na palube lietadla! Kapitána vysal podtlak von z kabíny lietadla British Airways!

A aby toho nebolo málo, v Československu sa začalo šuškať, že šestica hokejistov zrejme emigrovala. Lietadlo podľa niektorých funkcionárov vôbec nehavarovalo a športovcov odnieslo ktoviekam. To sa nepriaznivo odrazilo na životoch rodín všetkých zosnulých hokejistov. Tí čelili krutým výsluchom a perzekúcii. Napríklad rodinu Ladislava Trojáka čakalo neustála šikanovanie a nakoniec bola nútene vysťahovaná. Smutný príbeh a tragédia, ku ktorej došlo pred sedemdesiattromi rokmi, tak ovplyvnil životy ďalších nevinných ľudí.