Zdeněk Pfeifer má za vedomé šírenie vírusu HIV stráviť 11,5 roka vo väzení. Vo štvrtok o tom rozhodol ústecký krajský súd, ktorý ho uznal vinným z ublíženia na zdraví, šírenie nákazlivej choroby a ďalších činov. Podľa súdu mal nechránený sex s desiatkami mužov, ktorým o chorobe nepovedal.

Dvoch z nich podľa štátneho zástupcu nakazil. Mladší z nich mal v tom čase 14 rokov. Mimo to má Pfeifer zaplatiť náhradu škody ako niektorým obetiam, tak zdravotnej poisťovni.
Pfeifer sa podľa súdu dozvedel v septembri 2013, že má v tele vírus HIV. Podľa súdu mal v priebehu zhruba dvoch rokov sexuálne kontakty s dvoma desiatkami mužov, ktorým zamlčal, prípadne úplne poprel, že je nositeľom vírusu HIV.

Chorobou nakazil Pfeifer dvoch svojich sexuálnych partnerov. Jednému z nakazených bolo v tom čase 14 rokov. Obžalovaný si chlapca vyhliadol v lete 2014 na kúpalisku a schádzal sa s ním opakovane. Za sex mu platil od 50 do 300 korún. Pfeifer sex s chlapcom v čase, keď bol neplnoletý, poprel. Na súde opakovane tvrdil, že všetkým mužom o svojej chorobe povedal. Tomu ale súd neuveril.
Niektorí z Pfeiferových partnerov sa k pojednávaniu pripojili. Dnes mladistvý mladík, ktorý ochorel, požadoval 1,1 milióna korún, ďalší potom väčšinou po desiatkach tisíc. Súd im peniaze priklepol. Obžaloba Pfeifer vinila z 27 rôznych skutkov. Súd ich časť vylúčil na samostatné prerokovanie. Pfeifer si má trest odpykať vo väznici so zvýšeným dozorom.

V čase, keď bol Pfeifer vyšetrovaný políciou, odišiel do Thajska. Poprel však, že by utiekol. Kriminalisti po ňom pátrali od začiatku januára 2016. O rok neskôr bol zadržaný na thajskom ostrove Phuket. Tamojšie úrady ho obratom deportovali do Česka. Od januára je Pfeifer vo väzbe kvôli obavám z úteku a pokračovania v trestnej činnosti.