Nannie Dossová zabíjala nielen svojich manželov, ale aj svoje deti

1857

„Hľadala som dokonalého muža,“ povedala Dossová policajtom potom, čo ju zatkli pre podozrenie z vrážd jej predchádzajúcich manželov. Dossová zabíjala nielen svojich manželov, ale aj deti. Pritom vyzerala ako veľmi milá pani.

Bola usmievavá, milá, ani kurčaťu by neublížila. Bola päťkrát vydatá, mala štyri deti, proste taká normálna pani od vedľa, ktorú majú všetci radi. Pritom to bola nebezpečná sériová vrahyňa ako z nejakého detektívneho seriálu.

Narodila sa v roku 1905 v Blue Mountain v Alabame. Rodina mala päť detí a bola chudobná, takže namiesto školskej dochádzky sa všetky deti venovali práci na rodinnej farme. V siedmich rokoch sa jej stala nehoda, keď sa silno udrela do hlavy pri jazde vlakom. Toto zranenie jej navždy zmenilo život.

Zatiaľ to ale bolo dievča, ktoré celé dni snívala o tom, že sa vydá a bude mať úžasného manžela. Čítala dievčenské magazíny a čítala romány ružovej knižnice. Bohužiaľ jej otec ju v tej dobe znásilňoval a útek do týchto romancí bol pre ňu východiskom z mučivej reality.

V 16 rokoch sa prvýkrát vydala za muža, ktorého poznala sotva štyri mesiace. Volal sa Charlie Braggs a mali spoločne štyri deti. Ale Braggs nebol práve vzorný manžel, vlastne robil Dossovej to isté, čo jej otec. Potom sa ich manželstvo rozpadlo. Ich dve deti zahynuli za podivných okolností.

Rok po rozvode si Dossová vzala alkoholika z Jacksonville na Floride Franka Harrelsona. Zoznámili sa na inzerát v rubrike zoznamky jedných novín. Najprv si navzájom poslali veľa zamilovaných listov, potom sa stretli.

Manželstvo prebiehalo tak, ako sa dalo čakať. Ale cez násilnú povahu Harrelsona trvalo 16 rokov, teda až do roku 1945. Za dobu manželstva sa jej dcére z predchádzajúceho manželstva narodili dve deti – chlapec a dievčatko. Dossová jedno zabila tak, že novonarodené dievčatku pichla dlhú sponu do vlasov až do mozgu. Dvojročný Robert zomrel na udusenie, keď ho mala v starostlivosti.

Dossová otrávila aj manžela. Ten sa jedného dňa vrátil opitý na mol a ihneď sa zháňal po drinku. Dossová mu ho ochotne podala, bol to ale smrtiaci jed. Harrelson bol do týždňa mŕtvy. Dossová si za peniaze z jeho životnej poistky kúpila pozemok a rodinný dom.

Úplne rovnako dopadol tretí manžel Arli Lanning, takisto alkoholik, ktorého spoznala cez zoznamku. Otrávila mu jedlo a doktor potom konštatoval smrť na infarkt. Z vraždy Dossovú nikto neupodozrievala.

Richard Morton bol ďalší manžel a nenapraviteľný sukničkár. Ale Dossová ho skutočne milovala. Ostatne sama mala dosť starostí, pretože jej matke sa zhoršil zdravotný stav, mala zlomenú platničku a potrebovala ošetrovateľku. Matku si vzala osobne do starostlivosti a tá za nedlho zomrela. A potom tiež zomrela Dossovej sestra. Pred tým sa prvýkrát po mnohých rokoch s Dossovou nečakane stretla.

Keď sa takto postarala o matku a sestru, mohla sa konečne naplno venovať manželovi. Ten zomrel za nevyjasnených okolností. Samuel Doss bol jej piaty manžel. Bol to na rozdiel od všetkých ostatných v podstate slušný človek. Nepil, nebil ju, nezahýbal. Ale urobil tú chybu, že Dossovej oznámil, že v televízii sa môže pozerať len na vzdelávacie programy a rovnako tak čítať magazíny iba pre potreby vzdelania. Myslel to zrejme dobre, vedel, že Dossová nechodila ani do školy. Ale dopadlo to s ním zle. Manželka mu otrávila kávu a on musel do nemocnice. Tam bol mesiac a ošetrujúci lekár začal mať tušenie, že niečo nie je v poriadku. Keď Doss nakoniec zomrel, presvedčil jeho ženu, aby nechala vykonať pitvu. Tvrdil, že inak nedostane peniaze z dvoch životných poistiek, ktoré Doss uzavrel. V tele potom našiel veľké množstvo arzénu a hneď mu bolo jasné, že Doss nezomrel prirodzenou smrťou.

Sušická beštie: Zdravotná sestra drvila novorodencom hlavičky

Polícia si prišla pre Dossovú a tá sa bez okolkov priznala k vraždám všetkých svojich manželov, ale nie k vražde detí alebo ďalších svojich príbuzných. Úrady nariadili medzitým exhumáciu všetkých jej manželov a skutočne v ich telách našli vždy veľké množstvo arzénu. Keby sa u nich vykonávali pitvy, Dossová by bola dávno vo väzení.

Päťročného syna udusila igelitkami

Celkovo polícia usvedčila Dossovú z 12 vrážd, väčšina príbuzných. Dossová sa obhajovala práve oným zranením hlavy z dievčenských rokov. Vraj jej to zmenilo osobnosť a zatemnilo úsudok. Vraj nevraždila kvôli peniazom z poistiek, ale pretože hľadala dokonalého manžela. Takého, akého si vysnívala v detstve a o ktorom písali ženske magazíny. Vraj dúfala, že takého raz nájde.

Dossová, ktorú médiá prezývali Smejúca sa babička, dostala za vraždy doživotie.