Neďaleko Demänovskej doliny v stredu usmrtili mladého medveďa hnedého. Do dediny chodil hľadať potravu a obyvatelia zviera vnímali ako problémové. Ochrancovia teraz čelia kritike zo strany vedenia táborskej ZOO. Podľa jej riaditeľa za smrť samca môžu obyvatelia dediny a dalo sa tomu ľahko predísť. Prípad teraz prešetruje polícia.

V stredu 2. júla na území Národného parku Nízke Tatry neďaleko slovenskej obce Demänovská dolina zásahový tím usmrtil trojročného samca medveďa hnedého. Ten pritom nikoho neohrozoval, iba si chodil do dediny hľadať potravu, uviedla TV Markíza.

Mnoho vlastníkov ubytovacích a rekreačných stredísk pritom nemalo správne zabezpečené svoje nádoby na odpad, hoci na to boli niekoľkokrát upozornení. Zvieraťu tak umožnili ľahko dostupnú potravu. Nie je teda divu, že sa do dediny rád a často vracal. Okrem niekoľkých prevrátených popolníc ale žiadnu škodu nikomu nespôsobil a nikoho priamo neohrozil.

Podľa doktora Evžena Korca, riaditeľa ZOO Tábor, je vina na strane obyvateľov Demänovskej doliny. „Trest by si skôr zaslúžili ľudia, ktorí situáciu nechali dôjsť tak ďaleko. Keby to začali riešiť skôr a kompetentnejšie, mohlo toto krásne a vo voľnej prírode ohrozené zviera aj naďalej žiť,“ povedal.

Podľa jeho názoru proti majiteľom stredísk mali zasiahnuť úrady a razantne ich prinútiť, aby odpad ihneď zabezpečili. Namiesto toho ale medveďa nemilosrdne zastrelili a jeho telo skončilo v miestnom poľovníckom združení.

Českí pytliaci zastrelili na Slovensku medveďa. Rozporcované zviera našla polícia v aute

Oveľa humánnejším riešením zneškodnenia mladého samca sa javí jeho odchytenie a prevezenie do zoologickej záhrady s veľkým medvedím výbehom. Zástupkyňa Štátnej ochrany prírody však vyhlásila, že išlo o jedinca navyknutého na život vo voľnej prírode a jeho adaptácia na život v zajatí by nebola možná. „Ak nie je toto vyjadrenie skreslené, potom ide o úplne nekompetentné vyjadrenie človeka, ktorý zoológii vôbec nerozumie,“ kritizuje prístup zástupkyne pán Korec.

Medveď hnedý je na Slovensku chránené zviera a jeho zastrelenie je trestným činom porušovania ochrany rastlín a živočíchov, za ktorý hrozí až dvojročné väzenie v preukázaní viny. Polícia bude šetriť, či nešlo v tomto prípade zvoliť iné riešenie.

Hrozné video popravy spiacej medvedice s mláďatami. Otec so synom si po zbabelej poprave plesli!

„Apelujem na kompetentné orgány a ľudí na Slovensku, aby podobné prípady v budúcnosti riešili s väčším rozmyslom a hľadali cesty, ako život chráneného zvieraťa zachrániť. Zvlášť, keď je na riešenie veľa času. Medvede hnedí žijú na Slovensku dlhodobo a ľudia sa na ich blízkosť musia pripraviť a zvyknúť si na ňu,“ dodal riaditeľ táborskej ZOO.