Obama pri svojom piatkovom vystúpení v Národnom múzeu antropológie vykreslil Mexiko ako takmer dokonalú modernú krajinu, ktorá sa dokázala zbaviť tieňov minulosti. To je však podľa mnohých miestnych v rozpore so skutočnosťou, ktorá je podľa nich plná násilia a chudoby. Obama tak dodržal svoje predsavzatie, že pri svojej aktuálnej zahraničnej ceste nebude stavať do popredia drogove vojny, ktoré stále výrazne ovplyvňujú život v regióne, ale zameria sa skôr na ekonomické otázky a medzinárodnú spoluprácu.
Obamov prejav sledovali priamo v múzeu stovky ľudí. Niektorí boli z jeho slov nadšení a niekoľkokrát ho dokonca prerušili hlasným potleskom. Iní však mali do spokojnosti ďaleko. Obraz Mexika, aký v prejave Obama načrtol, je podľa nich nepravdivý.
„Je od neho (Obamu) skvelé, že k nám prišiel a predniesol tak inšpiratívnu reč. Čo sa však skutočne v Mexiku deje má do toho, o čom hovoril, veľmi ďaleko,“ uviedlo pre latimes.com 24ročný študent medzinárodných vzťahov Jose Carlos Cruz. „Bola to skvelá reč, len moc netuším, o akom Mexiku Obama hovoril,“ dodal Cruz.
Obama napríklad vyzdvihol ekonomický rast mexickej strednej triedy, do ktorej väčšina miestnych patrí. Pravdu má však len z časti. Mnoho ľudí si skutočne v uplynulých rokoch prišlo k obstojnému bohatstvu, ekonómovia však pripomínajú, že produktivita strednej triedy ako celku už mnoho rokov stagnuje. Podľa štatistík Svetovej banky žije 49 percent Mexičanov v chudobe.
Na záver americký prezident pochválil tiež aktivitu miestnych médií. Tá podľa neho zabezpečujú „vierohodnosť vládnych autorít“. To však platí len u médií sídliacich v hlavnom meste, väčšina ostatných však stále podlieha tlaku zo strany lokálnej priekupníkov drog a mafiou. Časté vyhrážky tak majú za následok jediné, v lokálnom tlači sa miestni o drogách a korupcii jednoducho nedočítajú.