Oblečenie si nechajte v šatni. V parížskej reštaurácii môžete jesť len nahí

2272

„Prečo si nudistickú pohodu užívať len na letných plážach?“ povedali si dvaja francúzski podnikatelia. Vo Francúzsku otvorili reštauráciu O’naturel, do ktorej vás pustia len bez oblečenia.

Nudizmus má vo Francúzsku bohatú tradíciu. Dvojčatá Mike a Stephane Saad sa toho rozhodli využiť a v Paríži otvorili reštauráciu pre naháčov.

O’naturel je zariadená v minimalistickom štýle a stravníkom ponúka tradičnú francúzsku kuchyňu. Po príchode musia zákazníci všetko svoje oblečenie nechať v šatni. Povolené nie sú ani mobilné telefóny. Zabraňuje sa tak riziku, že by si niekto fotil ostatných bez ich súhlasu. Do jedálenskej miestnosti potom prichádzajúci vchádzajú v papučiach, ktoré dostanú od podniku.

„Našou úlohou je návštevníkov uvoľniť. Sprevádzame ich k stolu a ukľudňujeme ich slovami, že sa na ne rozhodne nepozerá celá miestnosť,“ hovorí jeden zo súrodencov  Stephane Saada.

Spoločne so svojím bratom obsluhuje hostí v oblečení. Francúzsky zákon totiž nepovoľuje nahotu na pracovisku. S podobným nariadením súrodenci ale nemajú žiadny problém – oni sami paradoxne nie sú vyznávači nudizmu. Otvoriť podobné miesto v Paríži sa im však zdalo ako vhodná podnikateľská príležitosť. Nie je to prvýkrát, čo bola podobná reštaurácia v Európe otvorená a medzi nudistov sa teší veľkej obľube. Bratia si ale musia dávať pozor, aby do ich podniku nevstúpil človek s trochu inými úmyslami…

„Reštaurácia je otvorená len večer a v rezerváciách dávame jasne najavo, akých hostí si tu neprajeme. Ak niekto hľadá partnera, musíme ich odmietnuť alebo im vysvetliť, že by sa mali obzerať niekde inde. Nahota neznamená sexualitu,“ vysvetľuje Stephane.

O’naturel sa nachádza v blízkosti jaslí, čo spustilo menšiu vlnu nevôle. Vzhľadom k otváracej dobe však nie je možné, aby sa malé deti stretli s niektorými z návštevníkov. Miesto je navyše diskrétne kryté závesmi a žiadny okoloidúci z ulice do jeho útrob nemôže nahliadnuť. Nad kritikou tak nakoniec víťazí pochvala všetkých naturistov.

„Sme v srdci Paríža a jeme nahí. Je to trochu surreálne. Akoby ste boli na dovolenke, ale toto je ešte lepšie,“ spieva ódy Yves Leclerc, prezident Francúzskej naturistickej federácie.