„Očkujte svoje deti,“ burcoval už v 18. storočí Benjamin Franklin. Kvôli kiahňam prišiel o syna

1509

V roku 1736 vypukla vo Filadelfii epidémia kiahní. Už vtedy proti sebe súperili dva názorové skupiny – ľudia, ktorí ešte príliš neprebádané vakcíny proti ochoreniu podporovali, a jej odporcovia.

Spisovateľ a vydavateľ James Franklin mal jasno; svoje deti očkovať nebude. Jeho známejší brat, štátnik a prírodovedec Benjamin Franklin zastával neutrálny stanovisko. Potomkov, ktorých mal s manželkou Deborah, napriek tomu očkovať nenechal. A už čoskoro tohto rozhodnutia ľutoval. Infekčnej chorobe podľahol jeho štvorročný syn Francis.

Podávanie antikoncepcie je zločin, tvrdí česká lekárka. Kto má pravdu?

O bolestivé skúsenosti sa Benjamin rozpísal vo svojej autobiografii z roku 1788, kde nabáda ďalších rodičov, aby sa vakcinám nebránili a nechali svoje deti zaočkovať.

„V roku 1736 som stratil jedného zo svojich synov, štvorročného chlapca, kvôli kiahňam. Dlho som toho ľutoval a stále ľutujem, že som ho nedal očkovať. Zmieňujem to tu kvôli rodičom, ktorí sa tomuto zákroku vyhýbajú. Ak ich dieťa zomrie, tiež si nikdy neodpustia, že ho nedali očkovať. Môj príklad ukazuje, že rovnako ako môžete ľutovať, že ste dieťa zaočkovať dali, budete ľutovať v prípade smrti aj druhé možnosti, a preto by ste si mali vybrať bezpečnejšie variantu,“ píše v knihe.

Práve jeho výrok dnes používajú aj ďalší zástancovia očkovania. Ako však niektorí na internete trefne poznamenávajú, ani múdrosť a životné skúsenosti Benjamina Franklina by nedokázali niektorých presvedčiť k zodpovednému správaniu.

Aký názor máte vy?

Mnoho žien a dievčat zanedbáva očkovanie