OMV kupuje od Statoil časti polí v Severnom mori

886

OMV to uviedla na svojich internetových stránkach.

Podiely, na ktorých kúpu sa OMV dohodla, sa nachádzajú v niekoľkých kľúčových poliach vo vodách pri Británie a Nórska. Konkrétne ide o 19 percent v ropnom a plynovom poli Gullfaks, 24 percent v ropnom a plynárenskom projekte Gudrun, 30 percent v poli Rosebank západne od britského súostrovia Shetlandy a zhruba 5,9 percenta v ropnom poli Schiehallion v rovnakej oblasti. Gullfaks je v prevádzke od 80. rokov a patrí k najstarším poliam v Severnom mori. Naopak Gudrun patrí k najnovším projektom Statoil.

OMV vo vyhlásení uviedla, že kúpna cena by sa mohla zvýšiť o 500 miliónov dolárov na pokrytie ďalších investícií. Dokončenie transakcie sa očakáva na konci tohto roka. Podľa vyhlásenia, z ktorého citovala APA, má ísť o najväčšiu priemyselnú investíciu v Rakúsku.

OMV patrí medzi najväčšie ropné spoločnosti v strednej a východnej Európe. Obchod jej umožní posilniť svoju prítomnosť v rozvíjajúcom sa nórskom odvetví ťažby ropy. Pre nórsku spoločnosť by transakcia mohla predstavovať ďalšie finančné prostriedky v čase, keď Statoil investuje 19 miliárd dolárov do spustenia ťažby v novo objavených ložiskách.

„Statoil touto transakciou … otvára kapitál k investíciám vo vysoko návratných projektoch v kľúčových oblastiach,“ povedal výkonný riaditeľ Statoil Helge Lund. Pre Statoil však bude podľa Reuters ťažšie splneniu cieľa zvýšiť produkciu do roku 2020 z vlaňajších zhruba dvoch miliónov barelov ropného ekvivalentu denne na 2,5 milióna barelov ropného ekvivalentu denne. Produkcia OMV sa naopak vďaka dohode budúci rok zvýši o zhruba 40-tisíc barelov.

Spoločnosť chce do roku 2016 dosiahnuť dennú produkciu 350 tisíc barelov ropného ekvivalentu. Obchod sa Statoil bude k dosiahnutiu cieľov na rok 2016 kľúčový, uviedol generálny riaditeľ OMV Gerhard Roiss.

OMV vlastní napríklad predné rumunskú ropnú spoločnosť Petrom. V Českej republike pôsobí OMV od roku 1991, v roku 2005 v tuzemsku kúpila sieť čerpacích staníc Aral. V druhom štvrťroku jej produkcia dosahovala okolo 297 tisíc barelov ropného ekvivalentu denne.