Operoval ma pri plnom vedomí! Spomínajú „pacienti“ monštra Mengeleho

Od jeho smrti uplynulo 40 rokov

2631

Josef Mengele, desivý „Anjel smrti“ z Osvienčimu, mal na svedomí viac ako 400 000 ľudských životov. Je ale známy hlavne kvôli nespočetným brutálnym pokusom predovšetkým na deťoch. Po skončení vojny sa mu podarilo utiecť do Južnej Ameriky, kde pred 40 rokmi zomrel v nedožitých 68 rokoch. Za svoje ohavné činy nebol nikdy potrestaný.

Yitzhak Ganon, Grék, ktorý prežil pobyt v Osvienčime, vykreslil, ako mu Mengele osobne vyrezal z tela obličku bez použitia anestetík. Cestu do tábora aj svoj tamojší pobyt si dobre pamätá.

„V sobotu 25. mája 1944 do nášho domu v meste Arta v severnom Grécku vtrhol esesák s gréckym policajtom. Povedali nám, nech sa zbalíme na dlhú cestu,“ povedal Yitzhak.

Jozef Mengele, Rudolf Höss a Josef Kramer

Yitzhakov otec zomrel počas transportu do Osvienčimu a jeho matku sa súrodencami poslali do plynovej komory. Jeho samotného potom odviedli do nemocnice, kde ho Mengele prinútil ľahnúť si na stôl. Potom ho za plného vedomia rozrezal a vyňal mu jednu obličku.

„Videl som, ako mu oblička ešte v ruke pulzuje. Kričal som ako šialený,“ opisuje krutý okamih Ganon. „Prial som si umrieť, aby som už necítil tú bolesť,“ líčil. Napriek zákroku sa zotavil. Po brutálnom čine ho prinútili pracovať v krajčírskej dielni alebo musel čistiť nemocničné nástroja. Mengele s ním vykonal ešte ďalšie experimenty. Napríklad musel stráviť celú noc v ľadovom kúpeli, aby nacistickí lekári videli, aký to bude mať vplyv na funkciu pľúc.

Mengeleho prevelili do Osvienčimu v máji 1943. Na väzňoch vykonával brutálne experimenty. Tiež rozhodoval o tom, kto ihneď po príchode pôjde rovno do plynovej komory a koho bude čakať strašný pobyt v tábore smrti. Odhaduje sa, že do plynových komôr poslal na 400 000 osôb.

Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR

Vo svojom výskume bol posadnutý dvojčatami. Hľadal metódu, ako umelo zvýšiť pravdepodobnosť, že žena porodí dve deti naraz. Tým sa mala zvýšiť populácia „vyvolenej“ árijskej rasy. K svojim ohavným pokusom využíval často malé deti.

Po konci vojny utiekol do Južnej Ameriky a niekoľkokrát potom ešte emigroval, aby utiekol svojim prenasledovateľom. Tým sa nikdy nepodarilo nacistického zločinca polapiť. „Anjel smrti“ zomrel 7. februára 1979 pri kúpaní v Atlantiku v mestečku Bertioga.

Pätnásťročný chlapec zachránil skupinku Židov. Rok ich ukrýval v bunkri

Pravdepodobne dostal kŕč (alebo mŕtvicu) a utopil sa. Pochovaný bol pod menom Wolfgang Gerhard. Po exhumácii v roku 1985 sa roku 1992 pomocou testov DNA potvrdilo, že sa skutočne jedná o pozostatky tohto vojnového zločinca. Do smrti bol presvedčený o nadradenosti svojej rasy nad ostatnými.

Ikonická fotka, väzňa Adolfa Eichmanna!