Opili ste ma, zaplaťte! Opilec žiada od baru miliónové odškodné

703

Američanovi Danielovi Rawlsovi sa podarilo vyhrať prvé kolo bizarného súdneho konania, v ktorom zažaloval texaský bar za to, že mu umožnil nadmernú konzumáciu alkoholu. Po majiteľke žiada odškodné 5,5 milióna dolárov

Návšteva baru La Fogata v texaskom Andrews sa v pred dvoma rokmi pre Daniela Rawlsa zmenila na divokú pitku. Rawls sa počas pitia dostal do sporu so svojim kumpánom Robertom Henricksonom a ako už to tak býva, nezostalo iba pri slovnej výmene názorov. Obaja muži sa rozhodli vybaviť si svoje postoje na parkovisku pred barom. Pitka sa tak zmenila na bitku, pri ktorej Rawls utrpel bližšie nešpecifikované zranenia hlavy. Až doteraz by nešlo o nič zvláštne, napokon podobných príbehov pozná každý barman desiatky…

James Franco: Alkohol, drogy a iné závislosti ma priviedli do depresie

 Opili ste ma,  zaplaťte! 

Daniel Rawls sa ale rozhodol, že za jeho zranenie je (spolu) zodpovedný aj bar, v ktorom sa opil. Podľa jeho tvrdenia mal barman obom mužom umožniť konzumáciu alkoholu v nadmernej miere a prispel tak k zraneniu Rawlsa. Barman mal podľa Rawlsovej mienky tiež zabrániť obom mužom v spoločnom odchode na parkovisko a po zranení privolať záchranku. Daniel Rawls preto teraz od majiteľky baru požaduje odškodné vo výške 5,5 milióna dolárov.

Juhoafrický kostol velebí okrem Boha aj alkohol. Návštevníci ho milujú

Hoci sa môže zdať požiadavka na odškodnenie za spôsobenie opitosti ako mierne absurdná, Daniel Rawls má pomerne slušnú šancu v spore uspieť. V prvom konaní sudca jeho návrhom vyhovel a vzhľadom na to, že žalovaná majiteľka baru sa na pojednávaní nezúčastnila a ani inak na žalobu nereagovala, rozhodol sudca rozsudkom pre zmeškanie (kontumačný rozsudok v prospech žalobcu) o oprávnenosti Rawlsových nárokov. Nešťastná majiteľka baru Lourdes Galindo má teraz 30-dňovú lehotu na odvolanie.

Vraždiaca prohibícia: vláda úmyselne otrávila alkohol, ľudia umierali

Absurditu celého sporu podčiarkuje fakt, že Daniel Rawls má v spojitosti s alkoholom bohatú trestnú minulosť. Tri mesiace pred incidentom v La Fogate bol zatknutý za pitie na verejnosti a vo väzení ho stráž nachytala pri prenášaní nepovolených látok. Za opitosť na verejnosti bol zatknutý aj dva mesiace pred vynesením víťazného rozsudku.