Zásadné pravidlo teda znie, nekupujte svojmu psovi ani mačke príliš veľké zásoby a radšej nakupujte častejšie, aby ste mali istotu, že sú vždy čerstvé.
Najviac granulám škodí vlhko. Vo vlhkom prostredí totiž môžu splesnivieť. „Granule je optimálne skladovať na suchom a tmavom mieste, optimálne so stálou teplotou. Je možné ich nechať v originálnom balení, ktoré je vhodné po použití vždy dobre uzavrieť. Ďalej je možné použiť na skladovanie akékoľvek uzatvárateľne nádoby. Najdôležitejším faktorom pre skladovanie je vlhkosť,“ hovorí odborník na výživu psov a mačiek Martin Pučálka.
A dodáva: „Granule majú vlhkosť iba 8-10 percent. V prípade, že by boli dlhodobo vystavené vysokej vlhkosti, začnú túto vlhkosť absorbovať do seba. Prvým efektom je zníženie chutnosti takých granúl. Druhým to, že môže dôjsť, v dlhodobejšom horizonte a pri vysokej vlhkosti, k tomu, že by granule mohli začať plesnivieť.“

Pleseň vnútri už pri kúpe

Záleží tiež na tom, ako výrobca dbá na podmienky priamo vo výrobni. Menej kvalitné granule môžete kúpiť už so zárodkami plesne alebo s potravinovým mólom vnútri vreca.
„Pomerne často sa stretávame, v súvislosti so skladovaním granúl, s jedným pomerne negatívnym zvykom. Niektorí zákazníci kupujú tie najväčšia balenia aj pre malé psy. Bežne väčšina výrobcov krmív uvádza, že by granule mali byť spotrebované maximálne do dvoch mesiacov od otvorenia balenia. Chcel by som teda na tomto mieste apelovať na majiteľov psov, aby pre menšie psy kupovali menšie balenia. Väčšie balenia je výhodné, ak však pes z dôvodu, že granule sú dlho otvorené, mu prestanú chutiť, nakoniec sa takýto nákup predraží viac, než kupovať častejšie menšie balenia,“ vysvetľuje Pučálka.
Ak teda chcete granule uchovať čo najdlhšie a máte malého psa, nekupujte väčšie balenie ako 5 kg. Držte sa proste pravidla, že čím menšie balenie, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa vám nemôže pokaziť či splesnivieť.

pix-jezko