Podvod s hollywoodskou hviezdou. Za stretnutie sa Stallonom zaplatili tisíce.

1188

Akcia s názvom Večer s Megastar mala splniť životný sen mnohých Čechov a Slovákov. Vytúženého stretnutia s americkým hercom Sylvestrom Stallonom sa však nedočkali a ani investovaných tisíce korún im doteraz nikto nevrátil. Polícia sa prípadom zaoberá ako možným podvodom.

Hollywoodska hviezda, známa predovšetkým čoby filmový Rocky Balboa alebo Rambo, sa mala v českej metropole objaviť koncom tohtoročného mája. Usporiadateľ udalosti, spoločnosť Europa Events, ľudí pozýval na živý rozhovor a osobné stretnutie s newyorským rodákom. Na poslednú chvíľu však udalosť preložil na október, údajne kvôli „vážnym organizačným dôvodom“.

Lenže sám Sylvester Stallone na svojich internetových stránkach zverejnil na jar vyhlásenie, v ktorom pred usporiadateľskou firmou varuje. Do českej metropoly sa nechystá, ani vraj neplánuje žiadnu podobou akciu.

Fanúšikom, ktorí za príležitosť uvidieť svoj idol zblízka zaplatili od dvoch do 70 tisíc korún (80 až 2800 EUR), organizátori následne prisľúbili návrat investovaných prostriedkov. „Podľa našich obchodných podmienok máme na vrátenie 60 dní. Avšak ak to situácia dovoľuje, zasielame v čo najkratšom časovom okamihu,“ dočkali sa odpovede mnohí z tých, ktorí žiadosť spoločnosti zaslali. Peniaze však na účtoch zatiaľ nemajú.

„Ani po viac ako dvoch mesiacoch, čo som im prvýkrát napísala, mi nikto nič späť neposlal,“ priblížila Mirka Čiháková, jedna z tých, ktorí si vstupenku na udalosť zaobstarali. „Odpísali, že mi peniaze pošlú a od tej doby sa mnou už nekomunikujú,“ dodala.

Tú istú skúsenosť má aj Kristína S., ktorá dokonca na sociálnej sieti Facebook vytvorila skupinu združujúcu ľudí, ktorým spomínaná spoločnosť odmieta vyplatiť financie.

„Od začiatku roka ich bombardujem e-mailom. V každej odpovedi mi píšu, že peniaze samozrejme vrátia do dvoch týždňov alebo že platba čaká vo fronte, ale určite to nie je podvod,“ opísala Kristina S. „Nevrátili nikomu nič. Teda okrem asi troch ľudí, ktorým vrátili peniaze banky, pretože platili kreditnou kartou cez platobnú bránu.“

 Stallone nie je jediný,  do Prahy nedošli ďalší 

Europa Events uisťuje, že žiadosti o stornovanie vstupeniek rieši postupne. Financie vraj ľuďom navráti v stopercentnej výške. „Bohužiaľ je to tlak aj pre nás, pretože v médiách vyšlo mnoho nepravdivých informácií a požiadaviek na storno je viac,“ napísala spoločnosť v nepodpísanom vyjadrenie pre denník Lidovky.

So zákazníkmi za firmu komunikujú dve ženy – Martina Jelínková a Tereza Vodičková. Obe iba skrze email. Nie je preto jasné, či sa jedná o skutočné, či vymyslené osoby.

Celou záležitosťou sa však zaoberá aj česká a slovenská polícia. „Prípad je momentálne vo fáze preverovania pre podozrenie z trestného činu podvod, kedy kriminalisti zhromažďujú všetky potrebné podklady,“ povedal Tomáš Hulan, pražský policajný hovorca.

Sylvester Stallone pritom nie je jediná celebrita, na ktorú firma Europa Events lákala. Už v minulosti usporiadala akcii sľubujúci stretnutie s burzovým maklérom Jordanom Belfortom, ktorého príbeh sa stal predlohou pre film Vlk z Wall Street, či konferenciu s motivačným rečníkom Jackom Canfieldom. Ani jedna udalosť sa nekonala. V e-mailovej korešpondencii, ktorú má denník Lidovky k dispozícii, navyše Canfieldov tím pracovný pobyt v Prahe v blízkej dobe odmieta.

Konateľom spoločnosti Europa Events, ktorá spadá pod firmu Prosperity Factory, je Slovák Tomáš Blažo. Niekoľko trestných oznámení je na neho kvôli podobnej činnosti podaných aj na Slovensku, kde zároveň čelí viac ako dvadsiatich exekúciám. Do firmy, ktorá vznikla v marci 2017, teda iba pár mesiacov pred ohlásením organizovaniu zmieňovaných podujatí so slávnymi osobnosťami.