Tigria stopa zo Stuttgartu priviedla colníkov k Berouskovmu bitúnky šeliem

1873

Druhý januárový deň bol na medzinárodnom letisku v Stuttgarte ako každý iný. Nič nenasvedčovalo tomu, že pri zbežnej bezpečnostnej kontrole dvoch cestujúcich do Vietnamu vypadnú z ich príručnej batožiny tigrie pazúry, kosti a kilogramy tigrieho masoxu. A už vôbec vtedy nikoho nenapadlo, že nitky prípadu vedú do Česka.

Práve úspešné januárové zachytenie tigrej zásielky odštartovalo vyšetrovanie, ktoré sa skončilo v polovici júla raziou na niekoľkých miestach v Česku. Colníci v spolupráci s políciou zasahovali v Zooparku Bašť Ľudovíta Berouska, v Zbynech aj v pražskej tržnici Sapa.

Jedným z kľúčových dôkazov, že sa v Česku zabíjali prísne chránené šelmy na účely tradičnej čínskej medicíny a pre biznis, bol podľa vyšetrovateľov aj nález čerstvo zastreleného tigra.

Ako končí tigrie mačiatka, s ktorými sa chodí maznať deti do zookútikov? Na bitúnku

Okrem Berouska polícia obvinila z nelegálneho nakladania s chránenými živočíchmi aj preparátora Miloša Hrozinka a vietnamského obchodníka Le Xuan VUA. Práve Vu bol hlavným organizátorom tigrieho biznisu. A u neho v januári stuttgartskí colníci našli zásielku, ktorá mala putovať k zákazníkom v juhovýchodnej Ázii.