Policajtov obvinili z brutality pri zatýkaní neozbrojeného zlodeja tmavej pleti, ktorý sa zúrivo bránil

863

Video nasnímané vo štvrtok v Berlíne v okrsku Kreuzberg ukazuje policajtov, ktorí sa snažia spacifikovať muža (22), ktorý ukradol bicykel. Práve teraz prebieha vyšetrovanie, či ich zákrok nebol príliš brutálny.

Spoločnosť Redfish umiestnila na internet video, v ktorom skupina asi desiatich policajtov zatýka mladíka (22) tmavej pleti za krádež bicykla. Niektorí zo strážnikov držali muža pri zemi, zatiaľ čo zvyšok sa snažil rozháňať okolité dav. Na videu je vidieť, ako policajti muža, evidentne zúrivo sa brániacemu zatknutiu, držia na zemi v kravate. Nechýbajú ani údery.

Policajti použili rôzne prostriedky, aby udržali dav v dostatočnej vzdialenosti. Jeden z nich dokonca držal v ruke pištoľ. Časti verejnosti sa zákrok javí značne brutálny a berlínska štátna polícia vyšetruje, či konanie mužov zákona bolo primerané situácii.

Policajti predniesli svoju verziu udalostí. Vo štvrtok 27. septembra vraj daného muža kontaktovali, pretože dostali tip, že ukradol bicykel. Keď k nemu prišli, začal vraj kopať do dverí služobného vozidla. Zatiaľ však jasne neuviedli, čo viedlo k eskalácii celej udalosti do tej miery, že bolo nutné muža zraziť k zemi.

Vo vyhlásení s názvom „Traja policajti zranení“ strážnici potvrdili, že podozrivého niekoľkokrát nakopli. Ďalej však vyhlásili, že počas zákroku bolo zranených aj niekoľko policajtov, keď po nich okolitý dav začal hádzať fľaše, kvetináče a kamene.

Maria von Kuck, autorka článku „Útočníci v uniformách“, ktorý na kauzu upozornil, oznámila pre ABC News, že podľa jej názoru nemeckí policajti beztrestne zneužívajú ľudí z menšín, pretože sú chudobní a nemajú prostriedky na to, aby sa bránili. „Som si istá, že sa nič nestane. Už to takto funguje posledných 40 rokov,“ povedala Kuck.

Utečencom zakázali vstup do bazéna, obťažovali ženy

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer však vyhlásil: „Musíme držať s našou políciou. Policajti pracovali v situácii správne. Mladík kládol odpor pri zatknutí. Všetci, ktorí sa takto správajú, musí vedieť, že si to nemôžu dovoliť.“ Dožadoval sa tiež profesionálneho tréningu pre policajtov, aby dokázali takýto spor ukončiť oveľa rýchlejšie, než dôjde k jeho eskalácii.

Komentáre na youtube sa rôznia. Niektorí ľudia píšu: „Vzpieranie sa zatknutie nemá nič spoločné s farbou. Nie je to rasizmus. Iba zadržali zločinca.“ Iní však ako obvykle poukazujú na brutálne použitia sily proti neozbrojenému mužovi čiernej pleti.

V Kasseli sa pobili imigranti, Pakistanci a Albánci sa rezali palicami

Čo sa o štvrti píše

Kreuzberg je už po generácie domovom pre punkerov, bohémov, osoby s nie heterosexuálnym zameraním a nadšencov okrajových kultúrnych smerov. Založené je na hodnotách neuznávajúce bežné spoločenské normy, Kreuzberg odmieta prísť o svoju rebelantskú prirodzenosť. Všetko je pokryté s grafitmi, stánky s gyros obsluhujú nočné návštevníkov a priechody medzi domy sú často používané ako toalety. Škála kaviarní, vintage obchodíkov a hudobných podujatí prebúdza túto štvrť už skoro ráno a drží ju hore dlho do noci.