Potopila sa nám protiponorková loď, priznal severokórejský režim

248

Pri incidente pri východnom pobreží krajiny zahynulo údajne najmenej 19 príslušníkov severokórejského námorníctva.

Podľa severokórejských médií sa stíhač ponoriek potopil v polovici októbra, keď plnil „bojové úlohy“. Príčinu nešťastia severokórejské médiá nezverejnili. Agentúry pôvodne oznámili, že Pchjongjang prišiel o ponorku.

Agentúra KCNA na snímkach ukázala vodcu krajiny Kim Čong – una pri návšteve „cintorína padlých bojovníkov“, ako kladie kvety k pamätníku zosnulých, obklopený najmenej 19 hroby s podobizňami mŕtvych námorníkov.

Juhokórejské médiá uviedli, že loď išla ku dnu počas vojenského cvičenia a že pri incidente prišlo o život „veľa“ radových členov námorníctva aj niekoľko dôstojníkov. Podľa juhokórejského denníka Čoson ilbo bola do incidentu zapletené dve plavidlá.

Agentúra AP pripomenula, že Pchjongjang má značnú časť svojej vojenskej techniky vo schátralom stave. Má ale početne veľkú armádu a pri hraniciach s Južnou Kóreou necháva rozmiestnených tisícky diel.

Severnej Kórei sa okrem iného pripisuje vina za torpédovanie juhokórejského vojenského plavidla z roku 2010, pri ktorom bolo zabitých 46 juhokórejských námorníkov, a ostreľovanie juhokórejského ostrova z toho istého roku. Obe Kórey zotrvávajú vo vojnovom stave, pretože ich vzájomný konflikt z rokov 1950 až 1953 nebol ukončený riadnou mierovou zmluvou, ale iba dohodou o prímerí.

Napriek rezolúciám OSN Severná Kórea pokračuje v raketových a jadrových skúškach, čím vyvoláva rozhorčenie medzinárodného spoločenstva. Zatiaľ posledná, tretí nukleárny test uskutočnila KĽDR tento rok vo februári.