Zamestnávatelia v krajinách Európskej únie môžu zakazovať svojim pracovníkom nosiť viditeľné náboženské symboly, teda aj moslimské šatky. V utorok dopoludnia o tom rozhodol Európsky súdny dvor. Posudzoval prípad, ktorý sa týkal dvoch moslimiek z Belgicka a jednej z Francúzska, ktoré boli kvôli šatke prepustené.

    „Vnútorné podnikové nariadenie, ktoré zakazuje viditeľné nosenie akéhokoľvek politického, filozofického alebo náboženského znaku, nie je priama diskriminácia,“ uviedol súd EÚ. Jedná sa o prvé podobné rozhodnutie únijnej justície. Stalo sa tak krátko pred parlamentnými voľbami v Holandsku, v ktorých postoj k moslimským prisťahovalcom hrá kľúčovú úlohu, upozorňuje agentúra Reuters.
    Podľa verdiktu sa však môže jednať o nepriamu diskrimináciu, ak zamestnávateľ znevýhodňuje jedno alebo len niektoré náboženstvá. Avšak aj to možno podľa luxemburského súdu ospravedlniť, ak sa podnik snaží zachovať neutralitu voči zákazníkom, uviedla agentúra DPA.

Advokátky moslimiek argumentovali proti podobným zákazom predovšetkým tým, že nosenie šatiek nijako neznižuje schopnosť žien vykonávať ich pracovné úlohy.