Prečo Thajsko prerušilo záchranu detí? Mali evakuovať aj cez noc. Voda nebezpečne stúpa

1831

V jaskyni je rovnako tma či je deň či noc a dážď záchrannej operácii v thajskom jaskynnom komplexe nepridajú. Aj preto sa podľa českého záchranára Mojmíra Záviška malo pracovať aj cez noc.

Otázkou ale je, či je na mieste dostatok odpočinutých potápačov. Podľa zahraničných reportérov začalo v oblasti jaskyne v nedeľu večer prudké dažde, stúpajúca voda by mohla evakuáciu zvyšných 8 detí a trénera skomplikovať.

V nedeľu sa záchranárom podarilo dostať von prvú štvoricu

Záchranný tím využil toho, že opadla voda a bolo málo zatopených miest. Uväznená skupina zostala asi štyri kilometre od vchodu do jaskyne, niektoré jej časti sú ale stále pod vodou. Evakuácia by podľa pôvodných informácií mala pokračovať od ôsmich hodín ráno tamojšieho času, teda zhruba od troch v noci SELČ.

„Verím, že sa dostanú von všetci. U prvého z nich je to najťažšie, pretože u neho sa to vždy predsa len skúša. Akonáhle sa to podarilo, nájde sa spôsob a je daná cesta, tím už je zohratý a vie, čo má robiť,“ uviedol záchranár Záviška.

Českí speleológovia boli k možnosti vyviesť chlapcov von pomocou potápania skeptickí, pretože sa podľa nich dobrý jaskynný potápač trénuje niekoľko rokov, voda je zakalená, v jaskyni je tma a preplávať sa ťažkým a niekde aj úzkym terénom je veľký problém. Podľa Záviška však záchranársky tím využil toho, že opadla voda. „Čo som počul, už je tam snáď len jedno miesto, kde je potreba sa potopiť. V tom kratšom potápačskými úseku mali deti potápačskú masku,“ uviedol Záviška.

Dráma malých futbalistov nájdených v jaskyni ešte nekončí. Budú musieť asi čakať štyri mesiace až skončí obdobie dažďov

V prácach by však pokračoval aj cez noc, pretože v jaskyniach je tma stále. „Je ale otázkou, koľko je tam potápačov, ktorí sú schopní to urobiť. Ak potrebujú 10 hodín na prípravu, svedčí to o tom, že je tam veľmi úzky tím tých najlepších, ktorí vykonali jednu záchrannú akciu a potrebujú sa vyspať a oddýchnuť si, aby mohli vykonať ďalšiu akciu. Nemožno riskovať zdravie a život, navyše keď už tam jeden smutný prípad bol,“ pripomenul Záviška úmrtia jedného z potápačov. Muž ako dobrovoľník prepravoval deťom a trénerovi kyslík a na spiatočnej ceste pod vodou stratil vedomie.

 

Hľadali ich deväť dní, nemali ani jedlo

Skupina dvanástich chlapcov bola spolu s ich futbalovým trénerom v jaskyni uväznená od 23. júna. Chlapci sú vo veku medzi 11 a 16 rokmi, ich tréner má 25. Evakuácia začala dnes ráno kvôli hrozbe ďalších dažďov a obavám, že sa v jaskyni opäť zvýši hladina vody.

Austrálsky lekár Harris

O tom, kto bude evakuovaný ako prvý, rozhodol podľa thajských zdrojov austrálsky lekár a zároveň potápač, ktorý je na mieste. Kritériom bola kondície detí, tie najoslabenejšie mali ísť ako prvé.