Predaj počítačov sa prepadá. Ľudia preferujú tablety a chytré telefóny

602

Teraz ide však o najväčší medziročný prepad v tejto oblasti vôbec. Môže za to predovšetkým rastúca obľuba tabletov a chytrých telefónov.

Svetový predaj osobných počítačov v tomto roku klesne o 10,1 percenta, oznámila podľa BBC výskumná spoločnosť International Data Corporation (IDC). Jej pôvodný odhad spoločnosti počítal s poklesom o 9,7 percenta.

Záujem o osobné počítače (PC) zasiahla rastúca popularita počítačových tabletov a chytrých telefónov. Predaj osobných počítačov sa znižoval posledných šesť štvrťrokov, čo je v tomto prípade historicky najdlhšie obdobie poklesu.

Globálne dodávky osobných počítačov do predajných sietí sa podľa IDC budú znižovať aj v budúcom roku, ale pomalším tempom.

„Pre budúci dopyt po PC je možná hlavnou obavou nedostatok dôvodov nahradiť starší systém,“ povedal podľa BBC analytik IDC Jay Chou.

Konkurenčná analytická spoločnosť Gartner skôr v tomto roku upozornila, že predaju osobných počítačov škodia lacné tablety so softvérom Android od firmy Google. Na mladých trhoch sú vraj často tým prvým, čo používatelia začínajú používať, a vo vyspelých krajinách sú stále potrebnejším doplnkovým zariadením.