Prežila holokaust, svedčila proti nacistom v Norimbergu a teraz ju v 90 rokoch zatkli. Kvôli smrti černocha

997

Medzi deviatimi zatknutými účastníkmi protestného pochodu v americkom meste St. Louis bola aj 90-ročná židovka Hedy Epsteinová, ktorá prežila holokaust. Epsteinová sa zúčastnila pochodu na protest proti nasadeniu Národných gárd, ktoré do oblasti zmietanej nepokojmi povolal guvernér štátu Missouri. Nepokoje vypukli po tom, čo belošský strážnik zastrelil černošského mladíka Michaela Browna.

Polícia starú ženu zatkla, pretože neposlúchla a pokračovala v protestnom pochode. Epsteinová je známa ako dlhoročná ľavicovo orientovaná aktivistka, ktorá sa od skorej mladosti angažovala v celej rade politicky citlivých tém, a nemieni s tým prestať ani na veľa staré kolená.

Hedy Epsteinová sa narodila do židovskej rodiny v Nemecku. V roku 1939, keď jej bolo 14 rokov, ju rodičia poslali vlakom do Anglicka, aby ju zachránili pred nacistami. Sami potom zahynuli v koncentračnom tábore v Osvienčime. Kvôli tomu potom Epsteinová svedčila proti nacistom v Norimberskom procese.

Od roku 1948 žije v Spojených štátoch, kde sa postupne zapájala do rôznych mierových a sociálnych hnutí, ako napríklad za cenovo dostupné bývanie.

Od invázie Izraela do Libanonu v roku 1982 sa stala hlasnou odporkyňou izraelskej politiky na Blízkom východe, čím si vyslúžila mnoho kritiky zo strany židovskej komunity v USA. To ju však neodradilo od ďalších aktivít. Pred piatimi rokmi napríklad vycestovala do egyptského mesta Cairo, aby sa zúčastnila protestného pochodu proti blokáde Gazy. O rok neskôr nastúpila na loď vezúc do Gazy náklad humanitárne pomoci.

Keď ju zatýkala polícia v St Louis, Epsteinovej odkázala novinárom: „Toto robím už od puberty. Nikdy by som si nemyslela, že to budem ešte robiť vo svojich deväťdesiatich rokoch. Ale musíme sa ozvať, aby to ľudia nemuseli robiť, až budú raz starí ako ja.“