Prigožin poslal do Bruselu krvavý darček, kladivo. Kremeľ zaslúži hajzel, myslí si český europoslanec

827

Ruský oligarcha a zakladateľ takzvanej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin poslal Európskemu parlamentu podivný darček. V puzdre na husle sa skrývalo masívne kladivo s červeno postriekanou rukoväťou. V kladive je tiež vyrytý znak ruskej žoldnierskej jednotky a hromada lebiek. Zrejme ide o reakciu na výzvu europoslancov, aby boli vagnerovci označení za teroristickú organizáciu. Z europarlamentu už prišli prvé reakcie.

Video s darom sa objavilo na telegramovom účte Cyber ​​front Z. Prigožinov muž na ňom odovzdal „darček“ nemenovanému zástupcovi spoločnosti, aby ho zaslal do Európskeho parlamentu. Na porisku sú viditeľné „krvavé“ stopy, na samotnej hlave kladiva potom tróni hromada ľudských lebiek spolu so znakom Vagnerovej skupiny. V popise videa je tiež zmienka o puzdre na husle ako „nevyhnutnom doplnku muzikantov“, čo je zrejmý odkaz na Vagnerovu skupinu.

Jej názov je totiž odvodený od skladateľa Richarda Wagnera, ktorý svojou hudbou a myšlienkami ovplyvnil napríklad aj Adolfa Hitlera. Odoslanie kladiva do Európskeho parlamentu potvrdilo aj tlačové oddelenie spoločnosti Concorde, cez ktorú jej majiteľ Prigožin obvykle komunikuje.

Oficiálna reakcia EP zatiaľ nie je známa. Napríklad český europoslanec Tomáš Zdechovský už však reagoval po svojom. „Záchod!!! Ako odpoveď navrhujem poslať do Kremľa záchod. Hajzel pre hajzlov…,“ napísal na Twitteri.

„Včera bol Európsky parlament cieľom veľmi sofistikovaného kyberútoku ruských hackerov. A to asi hodinu po tom, čo sme schválili, že Rusko podporuje teroristické činy. A dnes sa objavilo video, kde predák takzvanej Vagnerovej skupiny posiela do europarlamentu skrvavené kladivo. To sú metódy teroristov,“ uviedla podpredsedníčka EP Dita Charanzová.

Kto sú Putinovi nebezpeční vrahovia, Wagnerovci? Tajná légia Kremľa išla po Zelenskom

Prigožin, známy ako Putinov kuchár, sa pred časom priznal, že žoldniersku skupinu založil. V poslednej dobe má navyše v Kremli podľa pozorovateľov čoraz väčší vplyv a aj verejne ho ho viac počuť. Darované kladivo podľa portálu Gazeta.ru zrejme súvisí s výzvou Európskeho parlamentu, aby Európska únia zaradila vagnerovcov na zoznam teroristických organizácií.

A to vzhľadom na to, že skupina porušuje medzinárodné právo a pácha násilie po celom svete vrátane Ukrajiny. K činnosti Európskeho parlamentu sa napokon Prigožin tento týždeň už raz vyjadril. Svojim veliteľom povedal, že má pre nich „smutnú správu“.

„Neviem, akým právom sa riadi Európsky parlament, ale podľa našej legislatívy ho počnúc dneškom vyhlasujeme za rozpustený,“ vyhlásil oligarcha. Jeho slová nič neznamenajú – v stredu europoslanci za podporovateľa terorizmu označili celú Ruskú federáciu.

Darované kladivo má však ešte jednu konotáciu. Odkazuje na video, ktoré má zachytávať zabitie bývalého ruského žoldniera za to, že prešiel na stranu Ukrajiny. Muž je ubitý kladivom do hlavy a podľa proruských blogerov ide o pomstu za jeho údajnú zradu.