Jeden z prokurátorov z Úradu špeciálnej prokuratúry v pondelok mimoriadne prehovoril o prípade úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho priateľky Martiny Kušnírovej († 27). K tomuto kroku prokuratúru podľa jeho slov viedlo veľké množstvo nepresných a zavádzajúcich informácií, ktoré sa objavili v tlači. Tvár ani meno prokurátora nesmelo byť zverejnené, uviedol tiež, že nebude odpovedať na žiadne otázky.

Prokurátor uviedol, že k smrti Kuciaka a Kušnírovej došlo v stredu 21. februára, aj keď pôvodne bol medializovaný dátum 23. februára, ktoré spomínal aj patológ. Len matka Martiny od začiatku uvádzala 21. február.

Kušnírová bola zasiahnutá raz do hlavy a Kuciak dvakrát do srdca. Obaja boli zastrelenie spredu rovnakou zbraňou kalibru 9 milimetrov. Uviedol tiež, že bol zdokumentovaný pohyb páchateľa okolo domu. Prokurátor povedal, že viac informácií o údajnom vrahovi nemôže prezentovať, pretože by to mohlo mať negatívny vplyv na ďalšie vyšetrovanie.

„V nedeľu večer na výzvu rodiny obetí na miesto dorazila policajná hliadka a cez okná zazrela ležiacu ženu,“ opísal prokurátor.

Polícia sa podľa jeho slov domnievala, že ide o otravu plynom a zavolala hasičov a záchranku. Ukázalo sa však, že sa v dome nachádzajú dve mŕtve telá, hliadka preto zavolala jednotku z Trnavy, ktorá miesto zaistila.

 Dom nenesie  stopy zápasu 

V dome neboli žiadne stopy po násilnom vniknutí alebo po zápase, takisto nebolo nič odcudzené, oznámil prokurátor. Všetko svedčí o tom, že išlo o vraždu na objednávku. Zaistené boli dve nábojnice a niekoľko nepoužitých nábojov. Polícia v súčasnosti pracuje s niekoľkými verziami a každej venuje rovnakú pozornosť.

Vyšetrovatelia dostali desiatky oznámení potom, čo expremiér Robert Fico ponúkol miliónovú odmenu tomu, ktorého informácie povedú k dopadnutiu páchateľa. „Nie, všetky oznámenia bola seriózne, ale preverili sme každú z nich. Do dnešného dňa sme vykonali vyše 200 výsluchov,“ povedal novinárom.

Bol vytvorený špeciálny tím, ktorý sa skladá z 10 vyšetrovateľov, 50člennej operatívy a šiestich analytikov. Slovenskí tím úzko spolupracuje so zahraničnými kolegami. „Mnohé krajiny nám ponúklo spoluprácu, urobili sme všetko pre to, aby sme sa čo najskôr dohodli na podmienkach spoločného vyšetrovania. Pracujeme s Talianmi a Europolom,“ oznámil prokurátor. Dodal tiež, že prebieha podrobná analýza Kuciakovho počítača, detaily ale neuviedol.

 Prokurátor médiá vyzval  k zdržanlivosti 

Čo sa týka medializácie prípadu, nechal sa prokurátor počuť, že novinári aj vyšetrovatelia majú spoločný cieľ: zabezpečiť zavraždeným spravodlivosť a dopadnúť páchateľa. Každá skupina má však iné postupy a prostriedky. Oznámil, že informačné embargo je u tak veľkých prípadov samozrejmosťou. Všetky unáhlene publikované informácie, pravdivé alebo zavádzajúce, môžu pomôcť páchateľovi pred súdom. Vyzval preto novinára k zdržanlivosti.