Ruský opozičný politik Iľja Jašin v utorok zverejnil fotografie miestnych školáčikov s protivojnovými ceduľami zatvorených v policajnej dodávke, miestna polícia sa v období vojnovej krízy nezdráha zatýkať ani malé deti. Autority od prepuknutia vojny zadržali viac ako 7 000 demonštrantov v päťdesiatich ruských mestách, ľudia ale odvážne protestujú ďalej, hoci tým riskujú väzenie alebo aj odsúdenie za vlastizradu. Polícia často rozháňa demonštrantov hrubým násilím.

Putinov režim prísne zakázal akékoľvek protesty proti prebiehajúcej vojne, desaťtisíce miestnych sa ale ďalej snažia bojovať za slobodu slova. Často čelia krutým policajtom s obuškami, pred ktorými nie sú v bezpečí ani ruské deti. Fotografie zatknutých školákov s mierovými ceduľkami obleteli sociálne siete.

Snímky odhalili zatknutie minimálne troch detí z prvého stupňa základnej školy. Na fotografiách spoločne sedia s kvetmi a ceduľami v rukách v policajnej dodávke. Podľa jedného z miestnych novinárov boli na ceste k ukrajinskej ambasáde, pred ktorou chceli kvety položiť, pri „čine“ ich ale chytili rozzúrení dôstojníci.

Jedna z dievčatiek drží papierovú ceduľu s ruským nápisom „Nie vojne“. Na banner prikreslila malé ruské a ukrajinské vlajky a napravo od nápisu znázornila rovnicu „Rusko + Ukrajina = Srdiečko“. Všetky tri deti vyzerajú na snímke pokojne aj napriek desivým okolnostiam, dievčatko v ružovej bunde zvierajúce kvety má ale na druhej fotografii začervenanú tvár, ktorá naznačuje, že sa zatýkací proces nezaobišiel bez aspoň niekoľkých sĺz.

Dnes platíme príliš vysokú cenu za to, že chceme vyznávať rovnaké hodnoty ako vy v Európe

Tretia snímka naznačuje, že dodávka deti previezla na policajnú stanicu. K udalosti zrejme došlo vo večerných hodinách, ako naznačuje tma za oknami kancelárie. Na stoličke sedí opäť dievčatko v ružovej bunde a čaká, až si policajtka zanesie jej údaje do počítača. Čo sa s deťmi dialo ďalej, politik neobjasnil, píše server DailyMail.

Deti proti vojne, to je predsa normálne!

Jašin zverejnil fotografie na facebooku, do príspevku k nim napísal nasledujúce: „Nič neobvyklé: len deti v policajnej dodávke za protivojnové plagáty. Toto je Putinovo Rusko, priatelia. Tu žijete. Propagandistický stroj Kremľa obviní ich rodičov a začne urgovať – do politiky deti nezaťahujte, rodičia za to môžu!“

„Neviem, ako tie deti skončili na proteste,“ pokračoval. „Možno prišli samy, možno s rodičmi. Ale v skutočnosti sa mnoho generácií u nás učilo zo školskej lavice, že to najhoršia je vojna a že najdôležitejšou hodnotou je mierumilovné nebo nad hlavou. Veľmi dobre si pamätám, ako sme v škole v mojom rodnom Tučíne kreslili za stolom protivojnové plagáty a nástenky. A to je v poriadku! Deti proti vojne, to je sakra normálne!“

Ukrajinou to neskončí… Máme sa báť tretej svetovej vojny? Experti zodpovedajú

„Deti by mali vstrebávať protivojnové nápady materským mliekom. A teraz sa to rovná extrémizmu – a to je šialenstvo,“ napísal na záver Jašin. Ten dostal v minulom roku zákaz kandidovať kvôli svojej náklonnosti k ruskému opozičníkovi Alexejovi Navalnému.